Olgu ve temaslı takibi için elektronik bileklik altyapısı hazır – HaberEvi Tüm Haberler

Pandemi sebebiyle 11-13 Kasım tarihleri aralarında bu yıl online olarak dijital ortamda gerçekleştirilen HIMSS Eurasia 2020 Afiyet Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı ve Fuarı’na katılan Afiyet Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, Türkiye’nin sağlıkta dijital dönüşümüyle ilgili yaptığı açılış konuşması ve sunumunda, pandemiyle mücadelede dijital altyapıların önemini anlattı. Dr. Birinci, Türkiye’de Sağlık Durumu Bakanlığı’nın dünyada maksimum dijitalleşmiş sağlık bakanlığı olduğunu belirterek, “Dijitalleşme çalışmalarımızın çıktıları bütün dünyanın uğraş ettiği pandemi sürecinde neredeyse elimiz ayağımız haline geldi. Veriyi daha dinç politikaların tetikleyicisine dönüştürmek için en büyük projemiz olan ve bugün 30 milyon kullanıcıya ulaşan e-Nabız kişisel sıhhat platformunu kurduk” dedi.

DİJİTALLEŞME PANDEMİYLE MÜCADELENİN BEL KEMİĞİ OLDU

Sağlık Durumu Bakanlığı olarak birçok büyük dijital sistem uygulamalarını hizmete sunduklarını anlatan Dr. Birinci, şöyle konuştu:

“Peki burada hepsinin adını sayamadığım çoğu sistem ve dilekçe pandemi sürecinde bizim ne işimize yaradı? Ilk Kez e-Nabız data entegrasyon altyapısını kullanarak Insanlar Sağlığı Yönetim Sistemimiz (HSYS) içerisinde ivedilikle pandemi idare sistemini kurduk. Ülkemizdeki ilk vakayı takiben tüm vaka ve temaslıları ülkeye girişinden itibaren, sisteme kaydederek sürecin esas bilgi havuzunu oluşturduk. Peşinde sistemi MERNİS, SGK, Laboratuvar Veri Yönetim Sistemleri (LBYS), Vefat Bildirim Sistemleri, e-Nabız, Tele Radyoloji, Sina, Afiyet Pano, Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) ve işyeri, okul gibi başka bakanlıkların uhdesinde yürüyen daha birçok sistemle entegre ederek, bütün anlamıyla bir salgın yönetim sistemi haline getirdik. Bunun yanına tekrar ivedilikle hayata geçirdiğimiz FİTAS ile kaynak, temaslı saptama çalışmalarını gerçekleştirerek hastalığın yayılımının önlemek için çalıştık. Bu gerçekte eğer gereksinim varsa, kişinin izolasyon sürecine dair rapor, sistem üzerinden çalıştığı kurumla otomatik paylaşılabiliyor. bununla birlikte İçişleri Bakanlığı denetleme ekipleri de hem izolasyon ayrıca de ihbar denetimlerini yine bizim uygulamamız üzerinden gerçekleştiriyor.” 

“NORMALLEŞME SÜRECİNDE HES UYGULAMASI DEVREYE GİRDİ”

Sağlık Bakanlığının geliştirdiği FİTAS ve yarı dijital dilekçe çözümlerinin, Türkiye’nin  pandemi ile mücadelenin en önemli ayağı olan filyasyon operasyonunu dünyada en iyi yapan ülkelerden biri olmasını sağladığına muhabere eden Dr. Birinci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşadığımız bu engebeli sürece kesinlikle zorunlu karantinalarla devam edemeyecektik. Normalleşme adımları atılmaya başlandı ve biz de süreçteki ihtiyaçları masaya yatırarak yeni uygulamaları devreye aldık. böylece geliştirdiğimiz Hayat Eve Sığar (HES) uygulamamız, güvenli sosyal hayatın en kayda değer aracı haline geldi. hemen yolculuk esnasında, okullarda ve çoğu kurum, işletme ve bölgede zorunlu ülkü gelen HES kodu uygulamamızı başlattık. Bundan Böyle Hayat Eve Sığar uygulaması, izolasyonda olması gereken vaka ve temaslılara kalan izolasyon süresi bilgisi ile kimlerle temasta olduğu bilgisini de söylüyor.”

“DÜNYANIN EN ÇOK KULLANICISI OLAN DILEKÇE”

Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Birinci, HES uygulaması ile entegre çalışacak “elektronik bileklik uygulaması” ile ilgili bilgileri de sunumu sırasında paylaşarak, “Geliştirdiğimiz ve fazla kısa vakit içerisinde hayata geçireceğimiz yeniliklerle HES uygulaması içerisinde, ses ve yüz tanıma ve zeki bileklik gibi, izolasyon denetimini daha da güçlendiren geliştirmeleri yayınlayacağız. şu anda 70 milyonu geçen HES kodu sayısı var. 46 milyon kişi en az bir kez HES kodu almış. Faal HES kodu sayısı 64 milyona ulaşmış durumda. Yani anlaşılan Türkiye’deki yaklaşık olarak herkes kullanıyor. 19 Nisan’da bütün normalleşme sürecine hazırlanırken HES uygulamasını açmıştık ve HES kodunu sistem üzerinden çalıştırmaya başladık. 30 milyonun üzerinde kullanıcı ile dünyada en çok kullanıcısı olan başvuru formu diyebiliriz. Ülke nüfus oranına tarafından baktığımızda ise dünyada ikinci sıradayız” diye konuştu.

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ DENETİMLERİNİ DE KOLAYLAŞTIRDI”

HES uygulaması ile İçişleri Bakanlığı’nın pandemi denetimlerine de entegre olduklarını anlatan Dr. Birinci, “Hayat Evet Sığar uygulamasına aynı zamanda sosyal hayat içerisinde karşılaşılabilecek ihlal durumlarını bildirmeye yarayan ihbar butonu da ekledik. İhbarda yer alan kişi, bir yerin salgın kurallarına uyup uymadığını bildirdiğinde bu bilgiler doğrudan doğruya emniyet birimlerine gidiyor ve güvenlik oraya denetime gidebiliyor. Bir mekanın salgın kurallarına uyup uymadığını yurttaş yıldız vererek oylayabiliyor. (Aralıksız) fena puan verildiği vakit İçişleri Bakanlığı Denetleme ekipleri oraya gidiyor. İçişleri Bakanlığı ekipleri denetimde maske uzaklık hijyen kurallarını denetim ediyor ve uyulmayan yerlere gerekli cezai işlemleri uyguluyor. İhbar sonucu verilmiş olan puanı da yerinde doğrulamış oluyorlar. Şimdiye dek bu şekilde 94 bin 900 ihbar üretilmiş” dedi.

YÜKSEK ATEŞ UYARISI, SES VE YÜZ TANIMA ÖZELLİĞİ EKLENECEK

Karantina ya da izolasyon süreçlerine uymayan vatandaşların daha etkili denetimi için gündemde olan ve HES ile entegre çalışacak zeki elektronik bileklik uygulaması hakkında da sunumunda bilgiler veren Dr. Birinci, şu detaylara değindi:

“Yakın bir süreçte sistem olarak altyapısını hazırladığımız ve bir kısmını da tamamladığımız elektronik bileklik, ses tanıma, hatta yüz tanıma gibi özellikleri de HES üzerine ekleyerek izolasyon getiriyoruz. Bu Nedenle uygulamayı, komple bu izolasyon sürecini ve salgın sürecinde normalleşmeyi daha da kolaylaştıran bir modele dönüştürmüş oluyoruz. Tüm altyapısını bitirdik. Bundan sonradan temaslı kişinin, izolasyondaki kişinin izolasyonunu kolaylaştıran araçlar olarak bileklik, ses düzeltme, yüz tanıma gibi özellikleri yalıtım altındaki kişiye tanımlayıp kullanmasını sağlamaya çalışacağız. İnşallah kısa bir zaman içerisinde izolasyon sürecini kolay ışık halkası getirmiş olacağız. Teknik olarak entegrasyonu fazla kolay, bununla birlikte kişinin cisim sıcaklığını takip eden bir uygulama da olacak. Kişide alev yükselmesi olduğunda, bilekliğin HES ile entegrasyonu sayesinde dilekçe uyarı verecek ve riskli durumda sağlık ekiplerinin kişiyle hızlı bir şekilde temas kurmasını sağlamaya çalışacağız.”

FİLYASYON İÇİN 6,5 MİLYON KİLOMETRE YOL KAT EDİLDİ

Türkiye’nin, bu dijital altyapıların da yardımıyla dünyanın en iyi filyasyon takibi yapan ülkelerden biri olmayı başardığına uyarı çeken Bakan Yardımcısı Dr. Birinci, pandeminin başladığı günden bu yandan yapılan filyasyon takiplerine ilişkin acayip istatistik bilimi bilgileri de paylaştı ve şunları söyledi: “Filyasyon ekiplerimizin kendi özel telefonlarından arama yapmadan izlem yapabilmeleri için sanal santral kurduk. Sanal santral sistemi kurulduğu günden bu yana ise 9.5 milyon dakikalık röportaj yapılmış. Bu, fazla çok ciddi bir işlem bu süreçte. Keza filyasyon ekiplerimiz yaklaşık 6.5 milyon kilometre ile şu belli başlı kadar dünyayı 160 kez dolaşacak değin mesafe kat etmişler temaslı ve vaka takiplerinde. Pandeminin başından beri öyle çok filyasyon yapmışlar fakat dünyanın etrafını 160 defa dolanmış görünüyorlar.”

TELE SAĞLIK İLE EVDEN DOKTORA ULAŞMA İMKANI DOĞACAK

Dr. Birinci sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca evden çıkamayan yaşlılar ya da pandemi sürecinde hastaneye gitmesi riskli olan gruptakiler için de mobil hekim uygulamasını ilk ilk kez Ankara, Yalova ve Kırıkkale’de pilot kullanım olarak başlattık. Acilen Samsun’da tüm aile hekimlerine bu pilot uyuglamayı açtık. Öteki illerimizin belirlenmiş bölgelerinde de devam ediyor. Bundan Böyle Tele Sağlık Durumu muayenesi yapabilecek durumdayız. Hekimlerimiz hastalar sağlık kuruluşuna gelmeden gelmeden bilhassa izolasyon altında olan Kovid hastalarıyla onları uzak yoklama edebiliyor, danışmanlık verebiliyorlar. İhtiyaç duyuyorsa kişiyi kendi kurumuna çağırıp süreci ilerletebiliyor. Fizik tetkik dışarıya hastanede yapılabilecek az kalsın her kontrolün büyük oranda uzak yapılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bütün bu projelerin yüzde sekseninin kendi benzerinde dünyadaki en büyük projeler olduğunu söyleyebilirim.”

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir