Oğlunu öldürmüştü: Kan donduran ifade – HaberEvi Tüm Haberler

Jandarma ekiplerince yapılan araştırmada, Şenol Rençber’in ‘cinsel taciz’, ‘uyuşturucu kullanmak’, ‘kasten yaralama’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ gibi çoğu suçtan emniyette kaydı olduğu ortaya çıktı.

Hem yapılan araştırmada, Rençber’in komşusuna cinsel içerikli mesaj atmasından nedeniyle 9 Mart’ta Bursa Adliyesi’nde mahkemeye çıktığı ve adli yoklama şartıyla özgür bırakıldığı, yeniden da kendisinden haber alınamadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine Rençber’in komşusu ve komşusunun eşi ifadeye çağrıldı. Çift, ifadelerinin gerisinde hür bırakıldı. İncelemeyi sürdüren ekipler, Şenol Rençber’in adliyeden babası Telat Rençber ile birlikte çıktığını ve 16 SIB 37 plakalı araca binerek, uzaklaştıklarını saptama etti. Telat Rençber ifadesinde oğlunun ölümü ile ilgisinin olmadığını öne sürdü. 

5f880b72bf2144132405e275

ANNE VE BABA GÖZALTINA ALINDI

Jandarma ekipleri Şenol Rençber, babası Telat Rençber ve annesi Ayşe Rençber’in telefon kayıtlarını ve Plaka Tanınma Sistemi’nden (PTS) aracın gittiği yerleri inceledi. Yapılan çalışmada aracın durum günü Şenol Rençber’in ölü bulunduğu yoldan geçtiği ve Telat Rençber’in evi ile olay yeri aralarında belirlenmiş saat aralıklarıyla gidip geldiği saptandı. Rençber ailesinin telefonlarının BAZ istasyonu sinyalleri tespitinde durum günü tabi yandan hareket ettikleri de belirlendi. Ayrıca ekipler, saat 16.07’den sonradan üç telefonun da kapatıldığı bilgisine ulaştı.

Ulaşılan bilgiler üzerine, 16 Mart’ta Telat Rençber ile eşi Ayşe Rençber, oğulları Şenol’u öldürdükleri suçlamasıyla gözaltına alındı. Telat Rençber, jandarmadaki sorgusunda oğlunu öldürdüğünü ve eşinin de yanında olduğunu itiraf etti. Rençber çifti, 17 Mart’ta ‘tasarlayarak yakın akrabayı öldürmek’ suçundan adliyeye sevk edildi. Çift, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

OĞLUNU, BAŞKALARINA HASAR VERMEMESİ İÇİN ÖLDÜRMÜŞ

Cumhuriyet savcısı kadar olayla ilgili iddianame hazırlandı. İddianamede, olay günü Telat Rençber’in oğlunun başına levye ile 2 defa vurduğu, oğlu bayıldıktan sonradan eve artan bir şekilde, bıçak aldığı, bıçağı oğlunun göğsüne sapladığı, oğlunun can çekiştiğini görür görmez bir ipi oğlunun boğazına dolayarak boğduğu, daha sonra oğlunu yol kenarına bıraktığı ve oğlunun cep telefonu ile kimliğini alarak olay yerinden aracıyla uzaklaştığı belirtildi. Ayrıca iddianamede, Telat Rençber’in oğlunu öldürdüğü için pişman olduğu ama oğlunun başkalarına hasar vermemesi için olayı gerçekleştirdiği sözleri yer aldı.

YARGILANMALARINA BAŞLANDI

Bursa 15’inci Ağır Canice Mahkemesi’nde haklarında ‘tasarlayarak yakın akrabayı öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemi ile dava açılan Telat Rençber ve Ayşe Rençber’in yargılanmalarına başlandı. Duruşmaya Ayşe Rençber, tutsak bulunduğu Yenişehir Bayan Cezaevi’nden, baba Telat Rençber ise Bursa E Tipi Cezaevi’nden SEGBİS’le katılırken, taraf avukatları salonda hazırlanmış bulundu.

‘OĞLUM BANA VURUNCA BEN DE ONU BIÇAKLADIM, YARALI HALDE BIRAKTIM’

Duruşmada baba Telat Rençber savunmasında şunları söyledi: 

“Benim oğlum 7 senedir uyuşturucu kullanıyor. Bu olayın gelişmesinde en büyük öğe, daha aşağı kattaki komşumuzu taciz etmesidir. Tacizden nedeniyle kapıda kavga çıktı. Komşularım oğlumdan davacı oldu. sonra duruşma hür bıraktı. sonra komşumun babası beni telefonla arayarak, bize evden çıkmamızı söyledi. Gürsu TOKİ’de yer alan evimize sırası gelmişken arabada ben, eşim ve oğlum vardı. Oğluma ‘Neden böyle yapıyorsun, eşin ve çocuğun var. Biz insanların yüzüne bakamaz ışık halkası getirdin’ dedim. Bana orada sayısızca küfür etti. Oğlum, ‘Bana karışacağına karına sahip çık, eve adamlar gelip çıkıyor, haberin var mı?’ dedi. Ondan daha sonra ne olduğunu bilmiyorum. Öfkeme yenik düştüm. Yanımda yer alan levye ile iki kez kafasına vurdum. Baygınken eve gidip bıçak aldım. Sonra ormanlık alana gittik. Oğlum kendine gelince bana vurmaya çalıştı. Ben de bıçağı göğsüne sapladım. Eşim o sırada ağlıyordu. Oğlumun boynuna ip bağlayıp, boğarak araçtan indirdim. Oğlumu öldürme kastım yoktu. Zarar Görmüş halde yol kenarına bıraktım. Oradan biri alır görür de hastaneye götürür diye düşündüm. Fazla pişmanım.”

5f880b72bf2144132405e277

‘OĞLUM BANA UYUŞTURUCU İÇİRİP TECAVÜZ ETMEYE KALKTI’

Oğlunun uzun zamandır uyuşturucu kullandığını gösteren Ayşe Rençber, “Oğlum, uyuşturucu kullandığında eşine ve oğluna kötü davranıyordu. Oğlumu uyuşturucudan kurtarmak için bir evimizi sattık. Odanın kapısını kilitleyerek, bıçakla bize saldırıyordu. Olaydan bir gün önce gelinim işe gitmişti. Oğlum eve gelip, banyoya girdi. Orada uyuşturucu içti. Sonra oturma odasında torunumla birlikte otururken, üzerine soyunup evde çıplak dolaşmaya başladı. Oğluma kızınca beni banyoya sürükledi. Bana zorla uyuşturucu içirmeye kalkıştı. Bana tecavüz etmeye çalıştı. Bunu birincil kez söylüyorum. ‘Sen benim oğlumsun’ dediğimde, beni başkalarıyla fuhuş yapmakla suçladı. Komşular duymasın rezil olmayalım diye çığlık atamadım” dedi.

‘EŞİM ÖLDÜRMEMESİ İÇİN YALVARDIM FAKAT BENİ DİNLEMEDİ’

Durum gününü anlatan Ayşe Rençber ise şöyle konuştu:

 “Eşim, durum günü beni telefonla arayıp, ‘Dönerciden döner al, içine de iki tane uyutan ilaç koy’ dedi. sonradan eşim ve oğlum araba ile gelip beni evden aldı. Gürsu TOKİ’deki evimize gitmek için yola çıktık. Oğlum arabanın kendisine verilmesi istedi. Eşim de, ‘Arabayı sana veremem’ dedi. Aralarında ağız dalaşı çıktı. Tartışmalarını durdursunlar diye bir yerde durup, aldığım dönerleri yiyelim dedim. Sonradan yemeğimizi yedik. Oğlum babasına küfürler etti. Oğlumu sakinleştirmeye çalışırken, eşim levye ile Şenol’un kafasına vurdu. Şenol, eşime saldırınca, eşim yeniden Şenol’un kafasına levye ile vurdu. Eşimin ayağına kapanıp, ‘yapma’ diye yalvardım. Eşim bana, ‘Bu bizim imtihanımız’ dedi. Oğlumu arabanın arka koltuğa oturttum. Eşime hastaneye gitmesi için yalvardım. Hastaneye gittiğimizi düşünürken, Gürsu TOKİ yoluna girdik. Ormanlık alana geldik. Kendimde değildim, titriyordum. Eşim, ‘Şenol’u buraya bırakalım, biri bulup hastaneye götürür’ dedi. Ağlamaya başladım, ‘Gitmeyelim’ diye eşime bağırdım. Eşim hiç konuşmuyordu. Şuurunu yitirmiş durumdaydı. Oğlumu yaralı olarak orda bırakıp, daha sonra evimize geldik.”  

‘EŞİM BİR KERE ABLAMI KAÇIRMAYA ÇALIŞTI’

Mahkemede tanık olarak dinlenen Şenol Rençber’in eşi P.R. (31), “Şenol, bir seferinde uyuşturucu kullanıp aileme saldırdı. Ablamı kaçırmaya kalkıştı. Eniştemi bir sefer kaçırıp sabaha dek darbetti. Yengemin kolundaki bilezikleri almaya kalkıştığında, yengem bağırınca eşim korkup kaçmış. Uyuşturucu madde alınca evde çıplak dolaşıyordu. 4,5 yaşındaki oğlumu ondan uzak tutmaya çalışıyordum. Eşim, eski telefonumdan alt komşuma cinsel içerikli mesajlar yazmış. Eşim oluğunu anlayınca, alt komşumun eşi onu dışarıda çağırdı. Camdan baktığımda tartışırken gördüm. daha sonra karakolluk oldu. Ertesi gün babamla birlikte adliyeye gidip eşimi aldık. Eve gelmesin diye uzaklaştırma kararı aldırmıştım. Arabada olan olaylardan haberim yok. Eşimin ahenkli kullandığı bazı haplar vardı. Annem bu vesileyle kendine kazanç düşüncesiyle hapları alıp götürdü” diye konuştu.

DURUŞMA ERTELENDİ

Duruşma heyetinden bir üye başat, Ayşe Rençber’in olaya önlemek istediğini fakat başarılı olamadığını ve olayda oğlunu öldürmeye yönelik bir hareketinin olmadığının görülmesi üzerine Ayşe Rençber’in tahliyesini istek etti.

Duruşma heyeti, Telat Rençber’in tutukluluğunun devamına oy birliği, Ayşe Rençber tutukluluğuna ise oy çocukluğu ile karar verdi. Mahkeme  ertelendi.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir