Merkel ve Macron’dan D. Akdeniz’deki görüşmesi | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Lübnan’a takviye, Belarus’taki protestolar ve Parasal’deki askeri darbe. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu uluslar arası dosyaları yine görüşürüz bir araya geldi. Ama görüşmeye başlıca damgasını vuran, Doğu Akdeniz gerilimi ve Türkiye oldu.

Görüşme sonrası yapılan basın toplantısında, iki liderin Doğu Akdeniz krizine karşın bambaşka yaklaşımları öne çıktı. Türkiye konusu iki lider aralarında az daha “sözlü düellosuna” dönüştü.

Macron Libya’daki gelişmelerin de ele alındığını belirtti. Silah ambargosunu delen ülkeler cezalandırılmalı diyerek, üstü kapalı olarak Türkiye’yi de maksat aldı. Bu konuyu uzunca görüştüklerini söyleyen Merkel ise, görüntü ayrılığını ortaya koydu.

Rusya’da zehirlenerek yoğun bakıma kaldırılan muhalafet lideri Navalny de iki liderin gündemindeydi. Fransa’nın iltica dahil her konuda, Rus siyasetçiye desteğe hazırlanmış olduğunu belirtti. Merkel ise Navalny’nin nasıl zehirlendiği konusunda hemen tanımlama bekliyoruz dedi.

Macron, Fransa’nın eski sömürgesi Finansal’deki darbeye ilişkin de konuştu. Darbeyi kınadıklarını, bir an önce sivil yönetime geçilmesini umduklarını söyledi. Fransa’nın bölgedeki askeri varlığını ise, “Parasal’nin daveti üstüne oradayız” diye açıkladı.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir