Macron’dan çelişkili talimatlar | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve Libya’daki iç savaş. Türkiye Fransa aralarında gerilime niçin olan bu 2 konu, Avrupa Birliği üyesi 7 Akdeniz ülkesinin Korsika aAası’ndaki zirvesinin esas gündemiydi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, keza irtifa sonrasında yaptığı açıklamada Türkiye ile diyalog mesajı verdi. Hem de “Türkiye’nin AB’yi bölme girişimini engelleyeceğiz” sözleriyle, Türkiye’ye girişim konusunda, Avrupa Birliği içindeki bakış ayrılıklarına atıfta bulundu.

AB’yi yakından ilgilendiren konularda, Rusya ve Türkiye’nin rolünün kendilerini endişelendirdiğini dile getiren Macron, Türkiye ile yaşanan sorunun çözümü ve tansiyonun düşmesi için ortak bir ajanda belirlediklerini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ise Doğu Akdeniz’de sondaj çalışmalarının durdurulması çağrısı yaptı.

Toplantının sonuç bildirgesinde, “Bütün tarafları aralarındaki ihtilafları diyalog ve münazara aracılığıyla çözmeye teşvik ediyoruz” denildi. Türkiye’yle diyaloğa geçilememesi halinde, “Avrupa Birliği ilave kısıtlayıcı tedbirler listesi geliştirmeye hazırdır” ifadeleri yer aldı.

Netice bildirgesinde, AB Konseyi’nin 24-25 Eylül’deki toplantısında ek kısıtlayıcı tedbirleri de değerlendirilebileceği belirtildi.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir