Lübnan’da hükümeti kurma görevi için Mustafa Edib önerildi – HaberEvi Tüm Haberler

Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Beyrut Limanı’nda meydana gelen şiddetli patlamaya tepki olarak düzenlenen protesto eylemlerinin peşinde 10 Ağustos’ta istifa eden Hassan Diyab hükümetinin yerine yeni kabineyi oluşturma görevini vermek için Meclis’teki siyasi gruplarla gerçekleştirdiği istişare görüşmelerini tamamladı.

Eski Başbakan Saad el-Hariri liderliğindeki Müstakbel Hareketi, Şii Hizbullah, Emel Hareketi, Cumhurbaşkanı Aoun’un kurucusu olduğu Hristiyan Bağımsızlık Vatansever Hareketi ve Velid Canbolat’ın liderliğindeki Dürzi İlerlemeci Sosyalist Partisi, yeni hükümeti kurmakla talimat vermek için tercihlerini Büyükelçi Edib’den yana kullandı.

Mustafa Edib, Meclis’teki 128 vekilden 90’ının oyunu alırken, bazı vekillerin desteklediği Nevvaf Selamlama ise 16 oy alabildi.

Cumhurbaşkanı Avn, görüşmelerin gerisinde Mustafa Edib’i Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na çağırarak yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Mustafa Edib, görevi aldıktan sonradan Saray’da düzenlediği basın toplantısında, tercihlerini kendisinden yanlamasına kullanan siyasi gruplara teşekkür ederek, “Söylev, temenni ve vaatlerde bulunmaya zaman yok. Bütün Lübnanlıların ciddi endişeleri olduğundan hepimiz iş birliğiyle çalışmaya odaklanmalıyız.” dedi.

Hükümeti ivedilikle kurma çalışmalarına başlayacaklarını söyleyen Edib, ülkeyi dürüst yolda ilerletecek teknokratlardan oluşan bir kabine kurmaya siklet vereceklerine dikkati çekti.

Mustafa Edib kimdir?

Hukuk ve siyaset bilimi alanlarında doktora yapan Mustafa Edib, 2000 yılında Lübnan Üniversitesi’nde akademisyen olarak göreve başladı.

Mustafa Edib, 2000 yılında eski Başbakan Necib Mikati’nin danışmanı oldu ve bu görevi, diplomatik vekil olarak atandığı 2013 yılına değin sürdürdü.

Lübnan ve Fransa’daki çeşitli üniversitelerde uluslararası hukuk alanında akademisyenlik yapan Edib, 18 Temmuz 2013’ten beri Lübnan’ın Berlin Büyükelçisi olarak devir yapıyor.

Ülkenin kuzeyindeki Trablusşam kentinde Sünni bir ailenin çocuğu olarak 1972 yılında dünyaya gelen Mustafa Edib, İtalyan bir kadınla evli ve 5 çocuk babasıdır.

Beyrut Limanı’ndaki patlama ve hükümetin istifası

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış arkasından tüm kenti sarsan fazla zinde patlama meydana gelmişti.

Cumhurbaşkanı Aoun, patlamaya 6 yıldır limandaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını söylemişti.

Patlamada 182 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 6 bin kişinin yaralandığı ve onlarca kişinin kayıp olduğu açıklanmıştı.

Patlamaya ilişkin soru işaretleri ve ihmalkârlık iddialarının artması üzerine Lübnan sokaklarında sorumluların cezalandırılması talebiyle gösteriler düzenlenmişti.

Başbakan Hassan Diyab da protestoların üçüncü günü 10 Ağustos’ta Hükümet Sarayı’nda düzenlediği basın toplantısında, Beyrut Limanı’ndaki patlamayı devlet yönetiminde kök salmış yolsuzluğun sonucu biçiminde değerlendirerek istifasını duyurmuştu.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir