Libya’dan Rusya’ya Hafterli cevap – HaberEvi Tüm Haberler

Libya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılmış açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un “Libya hükümetinin mütareke anlaşmasını imzalamak istemediği” yönündeki ifadelerine cevap verildi.

Türkiye ve Rusya’nın girişimleriyle 13 Ocak’ta Moskova’da oluşturulan uzlaşma metninin Libya hükümeti tarafından imzalandığı, buna karşılık Hafter’in masayı terk ederek Rusya’dan ayrıldığı hatırlatılan açıklamada, Libya hükümetinin kesintisiz dostane çözüm için çaba sarf ettiği vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Libya hükümetinin, Berlin Konferansı sonuçlarını memnuniyetle karşılayarak uygulamaya çalıştığını, Cenevre 5+5 Askeri Komite Toplantıları’na da olumlu katkılarda bulunduğunu, Hafter’in ise buralarda alınan kararları ihlal ettiğini Lavrov’a hatırlatırız. Libya hükümeti, kuruluşundan itibaren çözümün uzlaşma ve uzlaşıyla olacağına inandı ve bu doğrultuda çoğu toplantıya katıldı.” 

Açıklamada, “Lavrov’a BM himayesinde Libya’nın güneybatısındaki Gadamis kentinde düzenlenecek Milli Diyalog Konferansı’na 10 gün kala Hafter’in Trablus’a saldırı düzenlediğini hatırlatmaya gerek değil diye düşünüyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Hafter’in saldırılarıyla uzlaşma ve siyasi çözüm istemediğini açıkça ortaya koyduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Hafter Rusya ilk kez edinmek üzere tüm dünyanın tanıdığı ve meşru kabul ettiği hükümete darbe yapmak için fırsat kolluyor.” denildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov dün yaptığı açıklamada, Libya hükümetinin ateşkes anlaşması imzalamak istemediğini, askeri çözümü seçim ettiğini söylemişti.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir