“Koronavirüs teşhis ve tedavisinde özel hastanelere ödenen ücretler geri alınabilir” – HaberEvi Tüm Haberler

Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, acele hal durumlarında hastadan hiçbir aidat alınmadığını söyledi.

Koronavirüs salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte Sıhhat Bakanlığı göre 9 Nisan’da bir genelge yayınlandığını anımsatan Şahin, “Bu genelgeye bazı eklemeler yapıldı ve acele hal tanımları genişletildi. İçerisine pandemi süreci her tarafında pandemiden nedeniyle yapılan tanı ve tedavilerde eklendi.” diye konuştu.

Şahin, yapılan eklemelerin vatandaşın yararına olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Pandemi sürecinde özel hastanelerde vatandaşlardan pandemi tanısı ve tedavisinde alınan ücretler Afiyet Bakanlığının yayınladığı genelgeye uygun değildir. Özel hastanelerin aldığı ödenti yasal değildir ve geri iade edilmesi gerekir. Vatandaşların özel hastaneye tanıya gittiğinde testi fazla çıkmışsa bu koşul ivedi hal kapsamına girer. Özel hastaneler testten hiçbir ücret alamaz. Ama test negatif çıkmışsa onun parasını alabilir. Pandemi acele hal kapsamına girdiği için özel hastaneler tanı ve tedavide aldığı ücretin tamamını geri vermek zorundadır.”

“VATANDAŞ HAKEM HEYETİNE BAŞVURSUN”

Özel hastanelerde tanı ve çare için kendisinden ödenti alınan vatandaşların SGK’nın Sağlık Sosyal Emniyet birimine başvurması gerektiğini gösteren Şahin, “Vatandaş kendisinden alınan ücreti saptama ettirdikten sonra illerdeki hakem heyetine başvursun. Vatandaşlar bu yolu izlerlerse ücretlerini geri alabilirler. Biz genelge uyarınca da tüketicileri bilinçlendirmeye çalışıyoruz, uyarıyoruz. Bununla ilgili birincil başvurumuzu da Van’da Tüketiciler Birliği avukatlarımız aracılığıyla yaptık.” dedi.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir