Koronavirüs: Sputnik V aşısının fiyatı muhakkak oldu – HaberEvi Tüm Haberler

Rusya’da ‘Sputnik V’ isimli koronavirüs aşı dozunun yurt dışına 10 dolardan az fiyata satılacağı açıklandı. Rusya Aracısız Olarak Yatırım Fonu, “Bir kişinin aşılanması için gerekli 2 dozun fiyatı 20 dolardan eksik olacak” açıklamasını yaptı. Keza aşının Rus yurttaşları için bedava olacağı belirtildi.

Koronavirüs: Sputnik V aşısının fiyatı belli oldu

Rusya’da yeni müşteri koronavirüse (Covid-19) karşısında geliştirilmekte olan “Sputnik V” adlı aşı dozunun, 10 dolardan az fiyata yurt dışına satılacağı açıklandı.

Rusya Ilk Elden Yatırım Fonu’ndan yapılan açıklamada, Gamaleya Ulusal Epidemioloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’nce geliştirilen aşının fiyatıyla ilgili bilgiler yer aldı.

Aşının doz fiyatının, Şubat 2021’den itibaren uluslararası piyasada 10 dolardan az olacağı belirtilmiş açıklamada, “Bir kişinin aşılanması için zorunlu 2 dozun fiyatı 20 dolardan eksik olacak” ifadesi kullanıldı.

Aşının, Rus yurttaşları için bedava olacağı da belirtildi.

öte taraftan “Sputnik V” aşısının virüse aleyhinde tesir oranının yüzde 95’in üzerine çıktığı iddia edildi.

koronavirus-sputnik-v-asisinin-fiyati-belli-oldu-808788-1.

“RUSYA’DA COVİD-19 DURUMU KÖTÜLEŞİYOR”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ülkedeki Covid-19 durumunun kötüleştiğini belirterek “Ülkedeki epidemiyolojik durum daha da zorlaşıyor. Sıhhat sistemi fazla aşırılık içinde çalışıyor” dedi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova da Kovid-19 hastaları için hastanelerde 274 bin yatağın ayrıldığını belirterek “Dün sabahtan itibarıyla bunların yüzde 78,2’si doymuş idi. Ülkenin 6 bölgesinde yatakların yüzde 90’ı dolu durumda.” diye konuştu.

“TOPLU AŞILAMA 2021’DE BAŞLATILACAK”

Ülkede Covid-19’a karşısında geliştirilen “Sputnik V” ve “EpiVakKorona” aşı adaylarıyla ilgili veri veren Golikova, “Sputnik V” aşısından 117 bin doz üretildiğini, yıl sonuna kadar da 2 milyondan pozitif dozun üretilmesinin planlandığını aktardı.

Vektör Araştırma Merkezi’nce geliştirilen “EpiVakKorona” aşı adayının klinik deneylerinin yıl ardına kadar tamamlanacağını dile getiren Golikova, “Toplu aşılama 2021’de başlatılacak” diye konuştu.

İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi Başkanı Anna Popova ise Covid-19 deneme sonuçlarının artık 48 saatte açıklandığını açıklama etti.

Popova, Covid-19 salgınının her sene yaşanacağını ve özellikle soğuk mevsimlerde aktifleşeceğini ileri sürdü.

GÜNLÜK ÖLÜ SAYISI EN YÜKSEK SEVİYEDE

Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Teftiş ve Önleme Merkezi’nden yapılan açıklamaya kadar, ülkede son 24 saatte Covid-19 kaynaklı 491 kişinin hayatını kaybetmesiyle en yüksek günlük ölü sayısı kayıtlara geçerken, toplam ölü sayısı 37 bin 31’e çıktı.

Son 24 saatte Covid-19 olgu sayısı 24 bin 326 artarak 2 milyon 138 bin 828’e, iyileşen sayısı ise 23 bin 226 artışla 1 milyon 634 bin 671’e ulaştı.

Başkent Moskova’da son 24 saatte Covid-19 olgu sayısı 5 bin 838 artarak 566 bin 417’ye, virüs sebebiyle ölenlerin sayısı ise 76 artışla 8 bin 455’e yükseldi.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir