KKTC Başbakanı Tatar: Kapalı Maraş konusundaki politikamız açılarak eski sakinlerine iadesidir – HaberEvi Tüm Haberler

Türk Ajansı Kıbrısın (TAK) haberine göre, Başbakan Tatar, Gazimağusa Belediyesi Başkan İsmail Arter’i ziyaret etti.

Kapalı Maraş ve Gazimağusa ile ilgili diğer konuların ele alındığı görüşmede Tatar, kapalı Maraş konusundaki politikalarının Vakıflar İdaresinin haklarının da korunması kaydıyla bölgenin açılarak eski sakinlerine iadesi olduğunu belirtti.

Kapalı Maraş konusunun hükümetin en öncelikle gelen projelerinden biri olduğunu vurgulayan Tatar, bölgenin Gazimağusa’nın bir parçası olduğunu kaydetti.

Tatar, bölgenin büyük bir bölümünün halihazırda açık olduğuna dikkati çekerek kapalı olan bölümün deniz şeridi ve o bölgedeki yatırımların 45 yıldır “mahvolmuş” olduğunu açıklama etti.

 Kapalı Maraş’ın Vakıflar İdaresi kayıtlarına kadar Osmanlı toprağı ve Türk malı olduğunu andıran Tatar, “Taşınmaz Mülk Komisyonu marifetiyle Maraş’ın yeniden açılması, buranın eski mülk sahiplerine, eski sakinlerine iade edilmesi suretiyle politika izleyeceğiz.” dedi.

Tatar, bu kapsamda yabancıların ve Rumların da kapalı Maraş’taki haklarının korunarak malların iade edilmesi politikasını olarak düşündüklerini aktardı.

Maraş’ın açılmasının ekonomiye ve turizme önemli katkı yapacağını dikkat çekici eden Tatar, hükümetin Maraş konusunun ileri noktaya taşınması için toplantılara devam edeceğini sözlerine ekledi.

– Maraş açılımı

KKTC’de geçen sene 18 Haziran’daki Bakanlar Kurulu toplantısında 1974’ten bu yandan kapalı olan Maraş’ın açılması konusunda adım atılarak uzman ekiple bilimsel envanter çalışması yapılması kararı alınmıştı.

Temmuzda bölgede yapılan birincil envanter çalışmasına KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da katılırken Başbakan Tatar da incelemelerde bulunmuştu.

Son olarak Türkiye Barolar Birliğince (TBB) 15 Şubat’ta Maraş’ta “Yasal, Siyasi ve Hesaplı Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı” düzenlenmişti.
 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir