Kim Jong-un amcasını nasıl öldürttüğünü Trump’a anlatmış – HaberEvi Tüm Haberler

Woodward’ın sadece bir kısmı basına servis edilen “Öfke” başlıklı kitabı şimdiden tartışmalara niçin olurken, kitapta Trump’ın, 2018’de Singapur’da Kuzey Kore lideri Kim ile yaptığı görüşmeye ilişkin değerlendirmelerine de yer verildi. 

Kitapta Trump’ın “Kim Jong-un’un kendisini büyülediğini ve Koreli liderin epeyce zeki olduğunu” ifade ettiği kaydedildi. 

Kim’in kendisine her şeyi anlattığını bildiren Trump, Woodward’a konuyla ilgili verdiği mülakatta, Kim’in kendisine amcasını nasıl öldürttüğünü detayları ile anlattığını söyledi.

Trump’ın Amerikan istihbaratının “Kuzey Kore nükleer tabanca programından katiyen vazgeçmeyeceğine” yönelik değerlendirmesini eleştirdiğini belirten Woodward, kitabında Trump’ın ABD Merkez İstihbarat Teşkilatının (CIA) Pyonyang ile nasıl ilgileneceğini bilmediği yönünde değer biçme yaptığını ifade etti. 

Kim Jong-un ile görüşmekle Kuzey Kore liderine meşruiyet vermiş olduğu eleştirilerine ise Trump’ın, bu görüşmeden bir şey kaybetmediğini aktardığı belirtildi.  

Elimizde kimsenin görmediği ve duymadığı silahlar var 

Kitapta Trump’ın 2017’de ABD ile Kuzey Kore arasındaki tansiyona ilişkin değerlendirmelerine de yer verilirken, ABD liderinin rahat bir silah yaptıklarından bahsedildi. 

Trump laf konusu silahla ilgili “Bu ülkede daha önce kimsenin yapamadığı nükleer silahlar yapı ettik. Duymadığınız ve bilmediğini silahlarımız var. Elimizde (Rus Devlet Başkanı Vladimir) Putin ve (Çin Devlet Başkanı Jinping) Xi’nin duymadığı silahlarımız var.” şeklindeki ifadelerine yer verildi.   

 Woodward, bu bilgiyi isimsiz kaynaklardan da doğrulama ettiğini ve Trump’ın bunu açıklamasının kendisi için hayret verici olduğunu yazdı.

 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir