Kılıçdaroğlu: Öğretmenler yokluk sınırının altında ücret almamalı – HaberEvi Tüm Haberler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis’teki grup toplantısında “Mesele iş değil, meslek beğenmezliktir” diyen Diyarbakır Valisi Karaoğlu’na tepki göstererek, “Vali sıcak siyasete giremez” dedi. Öğretmenlerin durumuna da değinen Kılıçdaroğlu, öğretmenlerin fakirlik sınırının altında maaş almaması gerektiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu: Öğretmenler yoksulluk sınırının altında maaş almamalı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinn Meclis’teki grup toplantısında konuşuyor.

Konuşmasında “Mesele iş yok, meslek beğenmezliktir” diyen Diyarbakır Valisi Münir Karaoğlu’nu eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Pes. Diyarbakır Valisi’nin bu açıklaması devlet adamlığına yakışmaz” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

DÜN TARİHİ BİR KARAR ÇIKTI

-Beşli çete diye cümle parçası ettiğimiz grubun yaptığı metro inşaatında bu firmaların yetkilileri ertelenmeksizin 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldılar. Yargı bir şekliyle yerini buluyor. Her şeye karşın, bu memlekette hakimler var. Bostancı-Dudullu metro hattında iki emekçi yaşamını yitirmişti. Ailelerini ziyaret etmiştik, ailenin bizden tek bir ricası vardı; davayı takip etmemiz. Sayın Akif Hamzaçebi ile davalarını izledik. Dün tarihi bir karar çıktı.

-Eğer biz CHP’liler olarak, haksızlığın ve adaletin aleyhinde susarsak, millete karşısında görevimizi yapmamış oluruz. Biz CHP’liyiz. Bizim Türkiye’ye, dünyaya, insanlığa bakışımız ayrıdır. Biz halk aralarında ayrım yapmayız. Bizim sevdamız Türkiye’dir.

-Zeycan Yedigöl. 10 Nisan 1981 günü evladı alındı. Bütün 39 yıldır evladının mezarını arıyor. 39 yılın sonunda hayata gözlerini kapadı. Bir anne evladına hasret, toprağa verildi. Allah rahmet eylesin. Adaletin olduğu yerde bu olur mu?

‘VALİLİK MAKAMI SIRADAN BİR MAKAM DEĞİLDİR’

-Devletin dini adalettir. Adaleti sağlayacak olan kurumlardır. Örneğin bir vali devlet adına konuşabilir. Devleti temsilcilik eder bulunduğu yerde. Vali sıcak siyasetin içine girmez. Valilik makamı basmakalıp bir makam değildir. Diyarbakır valimiz bir açıklama yapıyor. “Mesele işsizlik değil, meslek beğenmemezliktir. İş var” diyor. Pes. Diyarbakır Valisi’nin bu açıklaması devlet adamlığına yakışmaz.

-Gebze’de işçiler işten atıldı, bir kısmı da bedava izne çıkarıldı. Yargı arıyorlar. Ankara’ya gelmelerine polis engel oluyor. Anayasa açıkça çiğneniyor. Bu halk meslek istiyor, hak istiyor fakat sen baskı uyguluyorsun. İnsana hürmet etmek zorundayız.

ALMANYA VE İTALYA’YI KINADI

-Bir gemimiz, uluslararası sularda durdurularak hukuksuz yere arandı. Ne oluyor Allah aşkına? Mavi Marmara’da da aynısı oldu. Almanya’yı da İtalya’yı da bizim gemimize uluslararası sularda yaptıkları baskı dolayısıyla kınıyoruz. Hükümetten bu konuda çok açık ve fazla net bir cevap bekliyoruz.

ÖĞRETMENLERİN DURUMUNU DEĞERLENDİRDİ

– Bir ulusun, bir milletin en enerjik kaynağı yetişmiş insan gücüdür. Bir ülkeyi laf sahibi yapan insanları yetiştirenler kimler? Öğretmenlerdir. O nedenle öğretmenler bugün saygın ülkelerinde en büyük hürmet durulacak kişiler olarak görülürler.

– Hoca bununla beraber güven timsalidir. Tüm anne ve babalar çocuklarını büyük bir özgüven içinde getirir, öğretmene teslim eder. Öğretmenler tüm özverisiyle çocukların sorunlarını çözmeye çalışır.

– Iddiaya Göre bir FATİH projesi yapmışlardı, öğretmenlere ücretsiz bilgisayar vereceklerdi, vermediler; nereye gitti para hâlâ belli değil. Öğretmenler benzer derse giriyor, aynı mesaiyi yapıyorlar, benzer okuldan mezun oluyorlar, fakat biri sözleşmeli, biri kesintisiz diye ayrıma tabi tutuluyor. Öbür maaşları alıyor. Öğretmen, öğretmendir. Yıllar geçti öğretmenlere 3600 ilave gösterge hakkı verilmedi. 100 bin hoca emekli elde etmek için ek göstergeyi bekliyor.

– Biz iktidar olduğumuzda öğretmenler fakirlik maaşının aşağıda ücret almayacak. Öğretmen yokluk sınırının aşağıda maaş alamaz.

‘ÇOCUKLAR 18 YILDIR DENEK OLARAK KULLANILIYOR’

-Yedi bakan değişti, yedi eğitim politikası oluştu. En manâlı düzenleme, beş AK Parti milletvekilinin teklifiyle yapıldı. Hiçbiri hoca değildi. Çocuklarını okula gönderen AK Partili annelere sesleniyorum; çocuklar 18 yıldan beri deneyde kullanilan olarak kullanılıyor. EBA TV’den eğitim yapmaya çalışıyoruz. 21. yüzyılda, 3 milyon 37 bin öğrencinin interneti değil. 18 yıldır ülkeyi yönetiyorlar.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir