Kaşıkçı davasının 2’nci duruşması görüldü: Davalı sayısı 26’ya çıktı – HaberEvi Tüm Haberler

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesine ilişkin davanın 2’nci duruşması görüldü. Mahkeme heyeti, soruşturma kapsamında savcılığın firari 6 kesin olmayan hakkında hazırladığı ikinci iddianameyi, 20 sanığın yargılandığı dava ile birleştirdi. Mahkeme INTERPOL’e yazılan yazıya cevap gelmesi için ertelendi.

Kaşıkçı davasının 2’nci duruşması görüldü: Sanık sayısı 26’ya çıktı

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de izdivaç belgesi olmak üzere gittiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesine ilişkin haklarında yakalama kararı bulunun firari 20 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

İstanbul 11. Ağır Canice Mahkemesi’nde görülen duruşmada haklarında yakalama kararı bulunan kaçak 20 sanık katılmadı. Duruşmada mağdur Hatice Cengiz ile taraf avukatları hazır bulundu.

İHA’nın aktardığına göre duruşmada mahkeme heyeti soruşturma zarfında savcılığın kaçak 6 güvenilmez hakkında hazırladığı ikinci iddianameyi, 20 sanığın yargılandığı dava ile birleştirilmesine karar verdi. Bu kararla birlikte davalı sayısı 26’ya yükseldi.

Duruşmada laf bahşedilen Hatice Cengiz, şikâyetinin devam ettiğini söyledi.

‘KRAL AİLESİNE YAKIN KİŞİLER TEHDİT ETTİ’

Duruşmada tanık olarak açıklama veren Ayman Nour, Kaşıkçı ile 30 senedir tanıştığını söyleyerek, “Kendisi ile bir dergi üzerinden tanıştık ve ölümüne kadar arkadaşlığımız devam ediyordu. Ben Darı’da kurulan bir partinin önderliğini yaptım. Darı’daki inkılaptan daha sonra Türkiye’de yaşamaya başladım. Cemal ile telefonda görüşürdük. Bana kral ailesine yakın Kahtani ailesi kadar korkutma edildiğini söyledi” biçiminde konuştu.

Cemal Kaşıkçı’nın Mısırlı karşı taraf televizyon kanalı Al Sharq’ta yaptığı konuşmanın sorulması üzerine tanık Ayman Nour, “Cemal geç saatte aradı ve görüşme yapmamızı istedi. Bana konusunu söylemedi. Ben onun hükümet karşıtı olduğunu biliyordum lakin ilk olarak o kadar sert konuştuğunu gördüm. sonra bir gün Cemal ile görüştük. Benden yaptığımız o röportajın en ince ayrıntısına kadar silinmesini ve sosyal medyadan yayınlanmamasını istedi. Nedenini sorduğumda korkutma edildiğini söyledi. Bu esnada çok ciddi şekilde hıçkırıklarla ağlamaya başladı. Niçin böyle ağladığını sorduğumda, çok kötü şekilde konuştuklarını ve korkutma edildiğini söyledi” dedi.

sonradan Cemal Kaşıkçı’nın bir tavır daha yaptığını söyleyen şahit Nour, “Sonraki konuşmasında çok sakindi. Daha önce yaptığı konuşmanın bütün tersiydi. Bilhassa Suud ailesiyle ilgili fena bir konuşması olmadı” biçiminde konuştu.

Röportajdan sonra Kaşıkçı’ya bir mesaj geldiğini söyleyen şahit Nour, “Velid bin Talal, Cemal’e ‘Suudi Arabistan’a geri dönebilirsin, koruma altındasın’ biçiminde bir mesaj atmış. Ben Cemal’e bu adam tutuklanmış olabilir, zorlama aşağıda bu mesajı göndermiş olabilir dedim” biçiminde konuştu.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUM’

Bir Suud kanalında kendisinin ve Cemal Kaşıkçı’nın öldürüleceğini de söyleyen şahit Nour, “Bununla ilgili de kabahat duyurusunda bulundum” dedi.

Ayman Nour’un ifadesinin arkasından duruşma heyeti, sanıkların Suudi Arabistan’dan iade talebi ile INTERPOL kadar kırmızı bültenle yakalanmalarının beklenmesine hükmetti. Duruşmada haklarında zorla getirme kararı olan ancak duruşmaya gelmeyen tanıkların bir sonraki celse dinlenilmesine de karar veren mahkeme, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün davaya müdahillik talebini ise aracısız olarak suçtan zarar görmedikleri gerekçesiyle reddetti. Mahkeme eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

YASİN AKTAY KONUŞTU

Duruşmanın bitmesinin gerisinde adliye önünde konuşan AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, “Bugün 2. mahkeme görüldü. Tanıklar dinlendi. Sanıkların dinlenmesi gerekiyor karar verilmesi için. Eldeki bütün deliller mahkemede ele alınıyor. Adil kararın Türk mahkemeleri kadar verileceğine inancımız ebedi. Bu davayı görme yetkisine sahip olan Türkiye mahkemeleridir. Olay Türkiye’de cereyan etmiştir. Türkiye’nin bağımsızlık haklarına tecavüz laf konusudur. Sanıklar göre avukat tutulmadığı gereği kendilerine avukat devir edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Mahkeme dinlenilmeyen tanıkların dinlenmesi ve INTERPOL’e yazılan yazıya yanıt gelmesi için ertelendi.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir