İzmir’de su zammına tepki – HaberEvi Tüm Haberler

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında gerçekleştirilen, İZSU Genel Müdürlüğü, 2021 Mali Yılı Performans Programı ve Bütçe Tasarısı görüşmelerinde suya zam kararı alındı. Buna kadar 2021 Ocak ayında suya yüzde 15 zam yapılacağı belirtildi.

Su faturalarına yansıyacak zam kararına İzmirliler tepki gösterdi. Vatandaşlardan Memduh Altıntaş, ayda 70-80 lira su faturası ödediğini belirterek, ocak ayından itibaren bu tutarın 100 liraya değin yükseleceğini savundu. Altıntaş, “Hemen bu zam geldiğinde ödeyeceğim sayı en düşük 100 liraya tekabül eder. Zaten ödeyemiyorduk, bundan sonra daha da zorlanırız. Ben emekli aylığıyla geçiniyorum. Faturaları geç ödüyordum. Bundan daha sonra ne yapacağım bilmem. Su doğal gazdan daha önemli. Su hayat. Her şeyimiz suyla. Faturalar bizi çok etkileyecek” dedi. Müjde Şeker de zam kararının hatalı olduğunu belirterek, “Ben kayınvalidemle oturuyorum. 100-110 lira civarı fatura geliyor. öyle su kullandığımıza da inanmıyorum. Evde 3 kişiyiz ve gündüz evde kimse yok. Büyükşehirde yaşaması kuvvet. Fiyatların düşmesini isteriz. Su ihtiyacımız artı. Küçük çocuğum var, daha fazla temizleme yapıyorum” diye konuştu. Recep Selvi ise şunları söyledi:

“Ben çok şikayetçiyim her ay 60 ile 70 lira arası su faturası geliyor tek başına yaşayan biriyim. İtiraz ettiğimde bu suyu kullandığım söylendi, sayacı değiştirin, diyorum bakan yok. Engelli aylığım 410 lira. Her ay 60 lira su faturası ödersem nasıl geçinirim? Ocaktan sonra faturam yüzü bulur o vakit ödeyemem. Ödeyemezsem 20 gün içinde suyumu derhal keserler. Komşular birkaç gün yöneticilik eder. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne sesleniyoruz azıcık yardımcı olsunlar.”

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir