İzmir Bayraklı belediye başkanı kim? Alüvyonlu Arazi nedir? Alüvyonlu Arazi zemin tipleri ve özellikleri nelerdir? – HaberEvi Tüm Haberler

İzmir depremiyle ilgili birçok insan araştırma yapmaya devam ediyor. İzmir’de en fazla hasarı alan ilçe Bayraklı oldu. Bayraklı’nın belediye başkanı merakla araştırılıyor. Ayrıca yapılan açıklamalarda İzmir Bayraklı’nın alüvyon zemin olduğu belirtiliyor. Peki lakin Alüvyon zemin nedir? 

Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Sinancan Öziçer, depremin merkez üssünün Bayraklı gibi hissedilmesinin nedenini ‘Zemin Büyütmesi’ etkisi ile açıkladı. Sinancan Öziçer “İzmir’de nüfus yoğunluğu olan binalar yaş sınırını doldurmuş ve alüvyonlu arazi dediğimiz yer sarsıntısı dalgalarını büyüten özellikte yumuşak zemine oturan bölgelerde yer alıyor. Bayraklı’nın büyük bölümü de bu bölgelerin başında geliyor” diyen Öziçer, “Hem Atatürk Mahallesi’ndeki andezit kayalara çarpan zelzele dalgaları geri dönerek bir kere daha Bayraklı’yı etkliyor” ifadelerini kullandı.  Öziçer, “Kayalık zeminlerde yer sarsıntısı dalgaları hızlı geçer ve eksik hissedilir. Ancak dolgu, çamur ve alüvyon zeminler zelzele dalgasını içine çeker. Bu da sarsıntının genliğini çoğaltır ve yıkıcılık özelliğini artırır. Yani, ‘Zemin Büyütmesi’ faktörü devreye girer. Çözüm, zemin parametrelerinin jeofizik mühendislerince hesaplanıp binaların bu şekilde tasarlanması.” cümlelerini belirtti. 

Alüvyon zemin nedir?

Alüvyon, akarsular göre taşınan kil, kum, çakıl taşı gibi kütle parçalarının, suyun sızıntı hızının azalması sonucu kullanışlı yerlere birikmesiyle meydana gelen tortulardır. Alüvyonlar, geniş vadilerin birçoğunda tabanda geniş yer kaplar ya da daha geniş yerlere yayılarak, alüvyonlu arazi ovalarını teşkil ederler.

Alüvyonlu Arazi zemin ne çağrıda bulunmak?

Doç. Dr. Eren, bu konuda en büyük sorumluluğun belediyelere ve vatandaşa düştüğünü belirterek, şunları kaydetti:

”Konya’daki yapılar, Akşehir Fayı’nda oluşabilecek depremlerden de etkilenir. Depremden korkmak yerine önlem alalım ve huzurlu bir şekilde yaşayalım, tek çözüm budur. Başka çözüm de değil. Konya Ovası gibi, depremin şiddetini artıran alüvyonlu arazi (Akarsuların taşıyıp yığdıkları balçık, kil ve sözde çok ince taneli şeylerin kum ve çakılla karışmasıyla oluşan yığın) tabanlı olan yerlerde yüksek katlı yapı yaparken iki kez düşünmeli. Yani depremin şiddeti, altı sağlam kayaç olan yerlere tarafından alüvyonlu arazi tabanlı yerlerde daha artı oluyor. Amerika’da örneği var, Konya gibi alüvyon zemine yerleşik Meksiko City, merkezi 400 kilometre ötede olan 8.1 şiddetindeki bir depremden yok edici şekilde etkilendi. aynı zamanda son Gölcük Depremi’nin merkezine yaklaşık 100 kilometre mesafedeki Eskişehir’de, yok edici tesir oluşmuştu. Yani bu cins alüvyon tabanlı ikâmetgâh yerlerinde yüksek katlı binalar, mesafe uzakta da olsa yıkıcı şekilde etkileniyor.”

İzmir Bayraklı belediye başkanı kimdir?

İzmir Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Filika’dır. 

İzmir Bayraklı belediye başkanı Serdar Filika kimdir?

1969 yılında Tunceli’de doğdu. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü’nden mezun oldu.15 yıl özel eğitim kurumlarında matematik ve geometri öğretmenliği yaptı. Liseye yerinde matematik ve geometri ders kitapları yazdı.

Hoca arkadaşlarıyla birlikte kurduğu dershanenin idare heyeti başkanlığı görevini yürüttü. Arkasında İzmir Ticaret Odası Meclis Üyeliği ile, sonra da eğitim komite başkanlığı görevlerini yerine getirdi. Üniversite yıllarında öğrenci dernekleri ve kitle örgütlerinde çalışarak siyasete katıldı. Bilses Vakfı Yönetim Kurulu üyeliğinin yanı sıra Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nde de etkin devir aldı. İki dönem SHP İl Yönetim Kurulu üyeliği, 3 dönem CHP İl Idare Heyeti üyeliği görevlerinde bulundu. 2014 seçimlerinde partideki il başkan yardımcılığı görevinden ayrılarak Bayraklı İlçesi Belediye Başkan namzet adayı oldu. Halen Çiğli Belediyesi Eğitim Merkezi’nde görevini sürdürüyor.

Serdar Filika, evli ve bir çocuk babasıdır.

31 Mart 2019 Lokal Seçimlerinde CHP’den İzmir İli, Bayraklı İlçesi Belediye Başkan adayı oldu.

 

 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir