İtalya’da Kovid-19’dan ölenlerin sayısı 34 bini geçti – HaberEvi Tüm Haberler

Ülkede 3 ayı aşkın süredir aralıksız Kovid-19 salgınına ilişkin son bilgiler, Sivil Savunma kurumundan yapılan yazılı açıklamayla duyuruldu.

Açıklamaya göre, ülkedeki etkin Kvid-19 vaka sayısı 1858’lik düşüşle 32 bin 872’ye geriledi. Bugüne kadar Kovid-19 bulaşanların toplam sayısı ise 235 bin 561’e ulaşırken, ülke genelinde son 24 saatte kaydedilen yeni vaka sayısı da 283 oldu.

İyileşenlerin sayısı bugün 2 bin 62’lik artışla 168 bin 646’ya çıktı.

Kovid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı, son 24 saatte 79 artarak 34 bin 43’e yükseldi. Sivil Savunma kurumu açıklamasında hem, bugün kayda geçirilen 79 ölümden 32’sinin Abruzzo bölgesinden önceki günlerde yaşanan, ama kayıtlara geçmeyen ölümler olduğu da belirtildi.

Yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısındaki düşüş sürüyor. Dün 283 olan sayı, bugün 263’e geriledi.

Ülke genelinde bugüne değin 4 milyon 318 bin 650 test yapıldı.

“Koronavirüsün aralıkta dahi gelmiş olma ihtimalini dışlamıyorum”

Ülkede salgından en fazla etkilenen kuzeydeki Lombardiya bölgesindeki Bergamo kentinin Belediye Başkanı Giorgio Gori, tanıdık olmayan basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şehirlerine yeni herif koronavirüsün daha önce gelmiş olabileceğini belirtti.

Gori, kentte ocak ayında da fazla sayıda zatürre vakası görüldüğünü, bunların koronavirüs kaynaklı olabileceğini açıklama ederken, “Ocak ayının birincil günlerinde deha varmış. Aralıkta da olabileceği ihtimalini dışlamıyorum.” dedi. 

Giorgio Gori, kentte durumun kötüye gittiği mart ayı başında Lombardiya alan yönetiminin lokal düzeyde karantina için karar almaya yanaşmadığını savunurken, “Yetkimiz yok dediler, oysa bu içten değil. bu arada, hükümet de birkaç gün kaybetti ve belli noktadan sonra 2 kasabayı karantinaya almaktansa, zaten koşul kontrolden çıktığı için bölgeyi karantinaya almaya karar verdi.” diye konuştu.

Başkan Gori, kentlerinin salgının arma şehri olduğunu, ama bitmiş ayağa kalkışın da simgesi olabileceğini ifade etti.

 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir