İstismarcı öğretmene 621 sene hapis cezası – HaberEvi Tüm Haberler

Antalya 6’ncı Ağır Canice Mahkemesindeki duruşmaya tutsak davalı Mahmut Kültürlü Köksar, yeni herif koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı, mağdur öğrencilerin aileleri ve taraf avukatları ise mahkeme salonunda hazırlanmış bulundu. 

Köksar, savunmasında, üstüne atılı suçlamaları reddederek, beraatına ve tahliyesine karar verilmesini istek etti.

Mahkeme heyeti, davalı Köksar’a 26 çocuğa yönelik “Korkutma, hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanma ile zincirleme şekilde kolay ve kaliteli cinsel istismar” suçlarından 621 yıl hapis cezası verdi.

Heyet, sanığın bir öğrenciye “cinsel istismar” suçundan ise beraatına karar verdi. 

Mahkeme heyeti, Mahmut Açık Fikirli Köksar’ın öğretmenlikten men edilmesine hükmederken, yargılama sürecinden pişmanlık göstermemesi nedeniyle de indirim hükümlerini uygulamadı. 

Suçlama sonunda mağdur öğrencilerin aileleri gözyaşları aralarında mahkeme heyetine alkışlarla teşekkür etti. 

Mahkeme sonunda Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Avukatı Serap Ertuğrul, gazetecilere yaptığı açıklamada, mahkemenin verdiği karardan hoşnut olduklarını ve kararın bir üstteki mahkemece onanmasını temenni ettiklerini söyledi.

“Bugün yargı yerini buldu”

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Başkanı Saadet Özkan da 27 çocuk içindeki bir çocuğun konuşmasıyla sanığın 600 yılı aşkın bir canice aldığını vurguladı. 

Minik bir çocuğun konuşmasıyla bu ülkenin bir istismarcıdan kurtulduğunun altını çizen Özkan, “Ben o çocuğa tüm milletimiz önünde teşekkür ediyorum. O çocuğa şunu seslenmek istiyorum; Güzel çocuğum, iyi ki konuştun ve o istismarcıyı içimizden temizledin. 6’ncı Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kararlarından birini verdi. Bize şu mesajı verdi; Adaleti dürüst uygularsak çocukları kurtarabiliriz. O yüzden ‘Adalet mülkün temelidir’ yazısı gönüllerimizde vuku buldu, bugün yargı yerini buldu.” diye konuştu. 

UCİM Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan da verilen karardan mutlu olduklarını belirterek, “Devletimiz, 6’ncı Ağır Suç Oluşturan Mahkemesinin verdiği kararla devletimize güven vermiştir. Yasalarda bir sorun yok fakat yasa uygulayıcılarımızda bir sorun var. Bugün burada sanığa 600 yıla aşkın bir suç oluşturan verildi.” biçiminde konuştu.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir