İşte o amblem fotoğrafın hikayesi! | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Cumhuriyetin ilanının 6’ncı yılıydı. Genç Türkiye Cumhuriyeti hevesli, heyecanlı ve mutluydu. O gün 29 Ekim 1929’da Meclis’te merasim düzenlendi. Ilk Olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm devlet erkanı oradaydı. Atatürk bu törene özel olarak hazırlandı.

Törenin gerisinde genç Cumhuriyetin lideri, Mustafa Kemal Atatürk ilk önce edinmek üzere devlet büyükleri hipodromdaki törenlere yeralma için Meclis binasından çıktı. 1 Meclis’ten çıkış sırasında tüm fotoğrafçılar deklanşöre bastı, biri hariç. Lakin o kişi tarihe mâl olan bu sembol fotoğrafı çekti. O birey fotoğrafçı Ali Rıza Tuncay’dı. Atatürk’ün ona taktığı isimle “Sarı.” Peki, “Sarı” bu fotoğrafı nasıl çekti?

Yanındaki fotoğrafçılardan birisi Ali Rıza Tuncel’in fotoğraf makinesini deviriyor. Atatürk çıkmış bulunur ve fotoğraf çekilir. Bir üzüntü içinde Ali Rıza Tuncel kenara çekilir ve ağlamaya başlar. Bağlı ki Ulu Önder’in etrafına olan ilgisi, civarda olan bitene olan merakı Ali Rıza Tuncel’i görmesini sağlar. Ve “Sarı”yı yanında çağırır. “Sarı ne oldu, niye ağlıyorsun?” dediğinde, Ali Rıza Tuncay “Paşam siz çıktığınız anda fotoğrafınızı alamadım der. Fotoğrafçının üzüntüsü Atatürk’ü de üzer ve Atatürk hemencecik devlet erkanına dönerek, “Arkadaşlar, çıktığımız şekilde her tarafta binaya gireceğiz ve her tarafta çıkacağız. Ali Rıza fotoğrafımızı çekecek” der. Biraz önce 1. Meclis binasından çıkan heyet bitmiş binaya girdi. Yalnızca Sarı’nın fotoğraf çekmesi için.

Mustafa Kemal Atatürk’ün bu fotoğrafçıya olan ilgisinin nedeni vaktiyle olan tanışıklığıydı. Atatürk ve Sarı, Fevzi Çakmak’ın kızının düğününde tanışmıştı. Genç fotoğrafçının işine düşkün hali Atatürk’ün dikkatini çekti. İşte bu isim tesadüfüyle arasında arkadaşlık başladı.

Atatürk genç fotoğrafçının adının Ali Rıza olduğunu öğrendikten sonradan hiç bu ismi kullanmadı. Minik yaşlarda kaybettiği babasını hatırlattı ona. Ve Atatürk fotoğrafçıya, her zaman “Sarı” diye hitap etti.

“Sarı” 1903 Üsküp doğumlu Makedonyalı bir genç. İstanbul’da güzel sanatlar fakültesinde resim bölümünü bitirip meşhur İbrahim Çallı’dan ders bölge, fotoğraf merakı ile gündeme gelen, zaman içinde Atatürk’ün manâlı fotoğrafçılarından biri olmuştur. İşte böyle hissi havada başlayan
bu tanışıklık, amblem haline gelen fotoğrafın çekilmesine vesile oldu.

Fotoğrafa yakından baktığımızda bütün devlet adamlarının ve Atatürk’ün Sarı’nın objektifine baktığını görüyoruz. Çünkü bu fotoğraf, olur ya de o dönemde Atatürk ve devletin en önemli isimlerinin tek bir objektife özel verdiği tek pozdu.

Bu çok özel poz, tarihe geçti. 29 Ekim 1929 tarihinde çekilen bu fotoğraf, tüm dünyada yayınlandı. Modern, modern ve reformcu bir devletin ilk adımları olarak görüldü. Atatürk ile Sarı’nın dostluğu da ölünceye kadar devam etti.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir