İsrail televizyonu: Trump yönetimi İsrail’in ilhak planını görüşecek – HaberEvi Tüm Haberler

İsrail’in Kanal 13 televizyonunda bulunan haberde, Washington yönetiminin pazartesi ve salı yapacağı iki toplantıda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Batı Şeria’daki bazı bölgeleri 1 Temmuz’dan itibaren “ilhak” sürecini başlatma planını ele alacağı belirtildi.

Toplantıya, ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump’ın danışmanı ve damadı Jared Kushner, Beyaz Saray Milli Emniyet Danışmanı Robert O’Brien’ın yanı sıra ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman’ın da katılacağı dile getirildi.

Beyaz Saray’daki görüşmede, Netanyahu’nun gelecek aydan itibaren Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi ikâmetgâh birimleri ve Ürdün Vadisi’ni “ilhak” planını uygulamasına takviye verilip verilmeyeceğinin kararlaştırılacağı açıklama edildi. 

Büyükelçi Friedman’ın görüşmeye yeralma için yarın Washington’a gideceği, İsrail’den ayrılmadan önce Başbakan Netanyahu ve Savunma Bakanı Benny Gantz ile de görüşebileceği kaydedildi. 

İsrail yönetimi, 1 Temmuz’dan itibaren “ilhak” planını devreye sokmak isterken, Washington yönetiminin yeni herif koronavirüs salgını ve ülkedeki protestolar nedeniyle planın ertelenmesini istediği belirtiliyor.

 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir