İspanyol akademisyenlerden koronavirüs analizi: Köpek sahipleri tehlike aşağıda – HaberEvi Tüm Haberler

İspanya’nın Granada kentinde yer alan ve 1531 yılında kurulan Granada Üniversitesi’nden araştırmacılar, koronavirüsün (Covid-19) ana tehlike faktörlerini tahlil etti. Üniversiteden yapılan açıklamada, Mart ve Mayıs 2020 tarihlerinde milli karantina esnasında İspanya’da 2 bin 86 kişiyi inceleme ederek, köpekle yaşamış kişilerin virüse yakalanma riskinin yüzde 78 arttığını gösterdiğini açıkladı.

KÖPEK BESLEYENLERE UYARI

Araştırmayı idare eden Cristina Sanchez Gonzalez yaptığı açıklamada “Araştırmamızın sonuçları köpek sahipleri arasında büyüyen bulaş konusunda uyarıyor ve bu daha yüksek yaygınlığın nedeni henüz açıklığa kavuşturulmadı” dedi. Araştırma ekibi, bulgulara dayanarak köpek sahiplerini evcil hayvanlarıyla ilgili olarak fazla hijyen önlemleri almaya çağırdıklarını açıkladı.

İNGİLİZLER “KANIT YOK” DEMİŞTİ

ÖTE YANDAN araştırmayla ilgili İngiltere hükümetinin koronavirüs için hazırladığı el broşüründe ise, bir hayvanın koronavirüse yakalanmasının nadir olduğunu ve evcil hayvanların virüsü aracısız olarak insanlara taşıdığını gösteren fazla eksik kanıt olduğu açıklamıştı.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir