İran’dan ABD’ye yaptırım – HaberEvi Tüm Haberler

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılmış açıklamada, Goldberg’in, İran göre 2017 yılında çıkarılan “İnsan hakları ihlalleri ile ABD’nin bölgedeki terörizm ve maceracı girişimleriyle mücadele yasası” kapsamında yaptırım listesine alındığı belirtildi.

Açıklamada, “İran Dışişleri Bakanlığı, insan hakları ihlalleri ile ABD’nin bölgedeki terörizm ve maceracı girişimleriyle uğraş yasasının 4 ve 5’inci maddeleri gereğince, Demokrasileri Savunma Vakfı’nın üyesi ve ABD’nin Eski Ulusal Emniyet Danışmanı John Bolton’un yardımcısı Richard Goldberg’i, söz konusu yasanın 7 ve 8’inci maddelerinde belirli yaptırımlara alt tutmuştur.” ifadelerine yer verildi.

Ayıraca açıklamada, Goldberg’in, “ABD’nin İran halkı ve devletine karşısında uyguladığı idareli terörizmde etkin role sahip olduğu” ifade edildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve gelmesiyle İran’a yönelik uygulanmaya başlanan “maksimum zorlama” politikasının koordinatörlerinden biri olarak aşina Richard Goldberg, ocakta Ulusal Güvenlik Konseyi’ndeki görevinden ayrılmıştı.

İran, geçen yıl ağustosta “şahin” ve “savaş yanlısı” çizgisiyle bilinen Demokrasileri Savunma Vakfı ile laf konusu vakfın başkanı Mark Dubowitz’i aynı gerekçelerle yaptırım listesine almıştı. 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir