İngiltere’de heykel krizi büyüyor – HaberEvi Tüm Haberler

Johnson, Twitter hesabından yayımladığı mesajda “Churchill’in Parlamento Meydanı’ndaki heykeli onun bu ülkeyi ve tüm Avrupa’yı ırkçı ve faşist bir tiranlıktan koruma başarısının hatırlatıcısıdır.” değerlendirmesini yaptı.

“Bu milli anıtın bugün göstericilerin saldırısı riski aşağıda olması saçma ve utanç vericidir.” ifadesini kullanan Johnson, Churchill’in bugünkü nesillere kabul edilmez gelecek görüşleri olmakla birlikte bir anıtı hak eden bir kahraman olduğunu vurguladı.

“TARİHİMİZİ SANSÜRLEYEMEYİZ”

Heykellerin bütün hatalarıyla İngiltere tarihinin parçası olduğunu gösteren Johnson, “Onları düşürmek tarihimiz hakkında kandırmak ve gelecek nesillerin eğitimini fakirleştirmek olur. Tarihimizi bitmiş düzenleyemeyiz ya da sansürleyemeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere’de devam eden ırkçılık karşıtı gösterilerle ilgili olarak da Johnson, bunların şiddete niyetli fazla unsurların kontrolüne geçtiğini belirterek, “Polise yönelik saldırılar ile geçen hafta baştan başa tanık olduğumuz ayrımsız kuvvet eylemleri güzel görülemez ve iğrenç.”görüşünü dile getirdi.

Johnson halkı gösterilerden uzakta durmaya çağırdı.

Brexit Partisi lideri Nigel Farage da Twitter’dan yayımladığı mesajda Churchill heykelinin metal panolarla çevrilmesinin “güruha teslim almak” anlamına geldiğini savundu.

HEYKELLERE KORUMA

Ülkenin 1940-1945 ve 1951-1955 yıllarında iki dönem başbakanlığını yapan Churchill’in heykelinin üstüne pazar günü yapılan ırkçılık karşıtı gösterilerde “O bir ırkçıydı” yazılmıştı.

Heykeli bugün yapılacak gösterilerde aynı bir saldırıdan gözetmek için harekete geçen yetkililer, İngiliz siyasetçinin parlamentonun karşı bulunan heykelini metal plakalarla çevreledi.

Tedbirler dahilinde başbakanlık önündeki şehitler anıtı ile Trafalgar Meydanı’nda bulunan Kral 2. James ve ABD’nin kurucusu George Washington’a ait heykeller de plakalarla çevrelendi.

İngiltere’de Bristol kentindeki bir köle tacirine ait heykel, göstericiler kadar devrilip denize atılmış, Londra’da da bir esir sahibini tasvir eden heykel yetkililerce kaldırılmıştı. Son olarak da dün izci teşkilatının kurucusu Robert Baden-Powell’ın heykelinin geçici olarak kaldırılmasına karar verilmişti.

Irkçılık karşıtı aktivistler ülkenin köle ticareti ve emperyalist tarihiyle bağlantılı heykellerin kaldırılmasını talep ediyor.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir