İlteber ne demek? İlteber ne kavrayış geliyor? Uyanış Büyük Selçuklu Emir İlteber kimdir? – HaberEvi Tüm Haberler

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi TRT1’de yayınlanmaya devam ediyor. Her pazartesi Selçuklu ile ilgili kelimeler araştırılıyor. İzleyiciler ilteber kelimesinin anlamını araştırmaktadır.

İlteber ne çağırmak?

İlteber, Türk Kağanlığı ve Hazar Kağanlığı’nın siyasi hiyerarşisinde kendisine vergi toplama ve bunun kayıtlı bir miktarını Türk kağanına ödeme görevi bulunan zirve başkanlarına bahşedilen addır. Bu terime ilk olarak, 680’de Kuzey Kafkasya Hunları’nda rastlanmaktadır.

Dikte İlteber Bey kimdir? 

Emir İlteber karakteri Taner Turan göre canlandırılmaktadır. Taner Turan 17 Aralık 1969 da Erzurum da dünyaya gelmiştir. Taner Turan 2018 de Nebahat Nalan Höke evlenerek bir defa daha dünya evine girmiştir. Eskişehir’de Tiyatro eğitimini tamalayan Taner Turan Bursa Devlet Tiyatrosunun etkin oyuncularındandır. Dadı dizisi ile tiyatro sahnelerinden dizi sahnelerine geçi yapan Taner Turan Paramparça ve Kurtlar Vadisi Pusu gibi bir çok dizide de yer almıştır. Ezel dizisi ile tanınmaya başlayan Taner Turan son olarak Kuruluş Osman ve Kimse Bilmez dizilerinde yer almıştır.

 

 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir