Havalimanında 141 bin gezgin korona testi yaptırdı – HaberEvi Tüm Haberler

Koronavirüs salgını nedeniyle yurt dışı uçuşlarının bir zaman durdurulmasının arkasında 11 Haziran itibariyle uçuşlar her tarafta başlamıştı. Bir Takım ülkelerin PCR testi zorunluluğu getirmesi üzerine İstanbul Havalimanı’nda deneme merkezi kuruldu.  Dış hatlar terminalinde iki bambaşka noktada toplam 5 bin metrekarelik alanda gelen ve giden yolcular için kurulan PCR test merkezinde bu zamana dek 141 bin 811 gezgin koronavirüs testi yaptırdı. Havalimanında kurulan merkezde  yolculardan boğaz ve burunda alınan sürüntüler, yeniden burada yer alan laboravutarda işlenerek sonuçlar 3 ila 5 saat arasında yolcuya bildiriliyor.  Yolcular, 250 TL’ye yaptırdıkları bu testlerin sonuçlarını İngilizce ve Türkçe olarak sonuç verme bankosundan ıslak imzalı olarak alabilirken, e-devlet ve e-nabız sistemleri üzerinden sonuçlarını öğrenebiliyor.

YOLCULAR HİZMETTEN MEMNUN

Test merkezinden koronavirüs testi yaptıran Erol Süzen, “Arabistan’da çalışıyorum. Eve gitmeden önce uçuşum öncesi Covid -19 testini yaptırmak için havalimanındaki deneme merkezine geldim. Seri bir şekilde yerinde ve sağlıklı bir ortamda testimizi yaptırdık. Ailemize gitmeden önce kendimizden muhakkak elde etmek için bu testi yaptırdım. Arabistan’da bu şekilde havalimanlarında değil sadece hastanelerde yapılıyor. 4 yıldır Arabistan’da çalışıyorum. 1 yıldır karantinadaydık kapılar açıldıktan daha sonra geldik. 20 gün iznim var bunun 14 gününü evimizde geçireceğiz” dedi.  

Rusya’ya gitmek için koronavirüs testi yaptıran Samet Laleci ise şunları söyledi:

“Süreç çok süratli oldu 15 dakika oldu havalimanına geleli. testimi olmak için bir gün önceden havalimanına geldim testin 72 saat geçerliliği olduğunu söylediler. Yarın sabahta uçuşumu yapacağım.”

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir