Gök gürültüsü nasıl oluşur? Şimşek niçin oluşur? Şimşek çakarken okunacak dua! – HaberEvi Tüm Haberler

Doğa olayları insanların araştırdığı bir konudur. Birçok insan uykularını kaçıran gök gürültüsü ve yıldırım doğa olaylarının nasıl oluştuğunu merak etmektedir. Bazı halk müziği ise gök gürlerken yıldırım çakarken okunacak duaları araştırmaktadır.  Gök gürültüsü çoğunlukla yağmurlu ve bulutlu havalarda oluşur. Peki bir takım insanların ileri derecede irkilmesine neden olan gök gürültüsü nedir? Nasıl oluşur?

Gök gürültüsü nasıl oluşur?

Gök gürültüsünden önce ya şimşeğin çaktığını ya da yıldırımın düştüğünü görürüz. Bunun nedeni natürel ama ses hızının ışık hızından fazla daha yavaş olmasıdır. Kolay bir tanımlama yapacak olursak gök gürültüsü, yıldırım ve şimşek esnasında oluşan, patlamayı hatırlatan çok zinde seslere denir.

Yıldırım sebebiyle oluşan şimşek çevresindeki havada çok büyük bir basınç ve sıcaklık yükselmesi meydana gelir. Şimşek demetlerini çevreleyen bölgede oluşan bu ani sıcaklık ve basınç değişimi sebebiyle hava çok hızlı bir şekilde genleşir. Genleşme sırasında sonik adı bahşedilen ses dalgaları oluşur. İşte bu dalgalar gökyüzünde gürültü meydana getirir. Bu gürültüye de gök gürültüsü adı verilir.

Şimşek nasıl oluşur?

Yıldırım, bir bulut kümesi aşırı miktarda + ya da – elektrik yükü ile yüklendiğinde meydana gelen, gözle görülür elektrik boşalmasıdır. Elektrik yükünün hava direncini kıracak dek çok olması gerekir. Şimşek ve şimşek yalnızca kümülonimbüs bulutlarında görülür. Diğer bulutlarda sadece enerji akımı bir uçtan bir uca görülebilir. 

Yıldırım çakarken okunacak dua

Ramazan ayı içerisinde bulunduğumuz şu kutsal günlerde İstanbul ve çevresinde etkili olan gök gürültüsü ve şimşekler çakmaya başladı. İbn Ömer (r.a.) anlatıyor: Resûlullâh (s.a.v.) gök gürleyip, yıldırım çakınca şu duâyı okurdu: Allâhümme lâ-taktülnâ bi-gadabike velâ-tühlikünâ bi-azâbike ve’âfinâ kable zâlik.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir