Gebze’den Ankara’ya yürümek isteyen metal işçilerine polis müdahalesi! – HaberEvi Tüm Haberler

İşten atılan ve bedava izne zorlanan Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin Ankara’ya doğru başlamak istedikleri yürüyüş polis tarafından engellendi. Sendika yöneticileri ve işçiler gözaltına alındı.

Gebze'den Ankara'ya yürümek isteyen metal işçilerine polis müdahalesi!

İşten atılan ya da ücretsiz izne ayrılan metal işçileri, Gebze’den Ankara’ya yürümek istedi, oysa polis engeli ile aleyhinde karşıya kaldı. Valiliğin “pandemi tedbirleri” kararını mazeret gösteren polis, yürüyüşe izin vermedi. İşçilerin polis barikatı önünde bekleyişi sürüyor.

İşten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikaları işçileri, DİSK’e tabi Birleşik Metal-İş sendikası ile birlikte Gebze’den Ankara’ya doğru yürüyüş açmak istedi, oysa polis yürüyüşe engel oldu.

Sabahtan saatlerinde Birleşmiş Metal-İş sendikasının Gebze 1 No’lu Şube binasının önünde bir araya gelen işçilerin yürümesine pandemi gerekçesi ile, valilik kararı bahane gösterilerek izin verilmedi. İşçiler, polis kadar çembere alındı. İşçiler yürüyüşe aşmak istediğinde polisin müdahalesi ile karşı karşıya kaldı. Birleşmiş Metal-İş Gebze 1 No’lu Şube Sekreteri ve 9 emekçi gözaltına alındı.

Ankara’ya yürümek isteyen 10 emekçi gözaltına alındı barikat önünde bekleyiş sürüyor pic.twitter.com/HIkWK5ZmIs

— BİRLESİK METAL-İŞ (@BirlesikMetal) November 24, 2020

Burada işçiler adına konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, polisin kendilerini sıkışık bir alanda toplanmaya zorladığını, koronavirüs önlemlerini ihlal edenin emniyet güçleri olduğunu söyledi. Serdaroğlu, “Bizim derdimiz polis arkadaşlarla yok. Biz haklıyız acilen. Biz işten atılan arkadaşlarımıza sahip çıkmaya çalışıyoruz. İşverenlere aleyhinde bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Biz haklı olarak yürüyüşümüzü gerçekleştirmek istiyoruz” diye konuştu.

İşçilerin polis barikatı önündeki bekleyişi ise sürüyor.

Kocaeli Valiliği, işçilerin yürüyüş kararı almasının ardındaki koronavirüs salgını gerekçesiyle kentte 30 gün her tarafında misafir etme ve yürüyüş yasağı bildiri etmişti.