Fransa’nın Cezayir katliamı | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Fransa tarafından 170 yıldır alıkonulan Cezayirli direnişçilerin naaşlarından 24’ünün Cezayir’e getirilmesi, iki ülke arasında sömürge (1830-1962) dönemine değin uzanan dosyaların her yerde açılmasına niçin oldu. Direnişçilerin kafatasları ve naaş kalıntılarının ülkeye getirilmesi nedeniyle düzenlenen karşılama töreninde konuşan Genelkurmay Başkanı Said Şengariha ise “Bu kahramanların, sömürgecilerin elinde 150 yılı aşkın vakit hileli yere tutulduğunu ve ırkçılık savunucusu lobilerin şantaj ve pazarlık konusu olduklarını” ifade etti.

Direnişçilere ait naaş kalıntılarının başkent Paris’teki İnsan Müzesi’nde tutulması ve Fransa’nın sömürge döneminde işlediği suçlar nedeniyle özür dilemeyi reddetmesi, iki ülke arasında aralıksız gerilime yol açtı.

Cezayir yönetimi, dün direnişçilerden 24’ünün naaşını ülkeye getirdi. Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, laf konusu cenazelerin “natürel ve insani şekilde defnedilme hakkından 170 sene mahrum kaldığını” söyledi.

Direnişçilerin kafatasları ve naaş kalıntılarının ülkeye getirilmesi nedeniyle düzenlenen karşılama töreninde konuşan Genelkurmay Başkanı Said Şengariha ise “Bu kahramanların, sömürgecilerin elinde 150 yılı aşkın süre haksız yere tutulduğunu ve ırkçılık savunucusu lobilerin şantaj ve pazarlık konusu olduklarını” ifade etti.

FRANSA’NIN ELİNDEKİ CEZAYİR ARŞİV BELGELERİ

Cumhurbaşkanı Tebbun’un, Evraklar ve Ulusal Hafızadan Sorumlu Danışmanı Abdulmecid Şeyhi de Cezayir haber ajansı APS’ye yaptığı açıklamada, ülkesinin sömürge dönemi arşivlerini geri alma konusunda taviz vermeyeceğini kaydetti.

Şeyhi, Fransa’nın tüm uluslararası normları çiğneyerek 2006’da Cezayir evraklar belgelerinin kamu malı olarak tanımlanmasını öngören bir kanun çıkararak bunları Cezayir’e teslim etmekten kaçındığını vurguladı.

Cezayir makamları ve tarihçiler, sömürge döneminde yüz binlerce evraklar belgesinin Fransa’ya kaçırıldığını ve bunların yalnızca yüzde 2’lik kısmının geri alınabildiğini belirtiyor.

FRANSA İLE 4 KONUDA YÜRÜTÜLEN MÜZAKERELER

Cezayir yönetimi, Fransa’daki arşiv belgeleri ile direnişçilerin naaş kalıntılarının geri alınması, Fransa’nın 1960-1966 tarihlerinde Cezayir çölünde gerçekleştirdiği nükleer deneylerin kurbanlarına tazminat ödenmesi ve 1954-1962 özgürlük savaşı sürecinde kaybolan 2 bin 200 kişiyle alakalı edinmek üzere toplam 4 meselede Fransa’yla 4 yıldır müzakereler yürütüyor.

Cezayir Savaş Gazileri Bakanı Tayyib Zeytuni, bu sene başında yaptığı açıklamada, Fransa’nın ciddiyetsizliği nedeniyle laf konusu müzakerelerin durdurulduğunu söylemişti.

Cezayir her defasında Fransa’dan sömürge döneminde işlediği suçları kabul etmesini ve bunlardan özür dilemesini istek ediyor fakat Paris yönetimi geçmişe bir sünger çekilmesi çağrısında bulunarak bu talebi yerine getirmiyor.

Cumhurbaşkanı Tebbun, 8 Mayıs 1945 katliamının 75. sene dönümü münasebetiyle halka hitaben yaptığı açıklamada, “Fransa’nın, 1830-1962 arasında öldürdüğü insan sayısının 5,5 milyon olduğunu” açıklama etmişti.

PARİS’TEKİ MÜZEDE 18 BİN KAFATASI BULUNUYOR

Fransa’nın başkenti Paris’teki İnsan Müzesi’nde dünyanın böylece çok yerinden getirildiği kayıtlı 18 bin kafatası bulunuyor.

Kimlik tespiti yapılan 500 kafatasından 36’sının 19’uncu asır ortalarında, Fransa’nın Cezayir’i sömürgesi altına almaya başladığı dönemde öldürülen Cezayirli mücahitlere ait olduğu belirlenmişti.

İnsan hakları örgütleri ve tarihçiler, Fransa’nın 1830-1962 yıllarındaki sömürge döneminde Cezayirlilere karşın katliamlar gerçekleştirildiğini ve yüz binlerce kişinin tehcir edildiğini belirtiyor.

Cezayir İnsan Hakları Savunma Birliği, Fransız sömürgesi döneminde yaklaşık 10 milyon kişinin öldürüldüğünü kaydediyor.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir