Esnaflar sokağa çıktı: Dayanma gücümüz kalmadı, vergiler iptal edilsin – HaberEvi Tüm Haberler

Kadıköy Esnaf Dayanışma İnisiyatifi, yaptığı basın açıklamasıyla koronavirüs sürecinde esnafın yaşadığı sorunlara çözüm üretilmesi çağrısında bulundu. Açıklamada kira ödemelerinin durdurulması, stopaj vergilerinin iptal edilmesi ve faturalardaki vergilerin silinmesi ilk kez elde etmek üzere 5 temel talep sıralandı.

Esnaflar sokağa çıktı: Dayanma gücümüz kalmadı, vergiler iptal edilsin

Kadıköy Esnaf Dayanışma İnisiyatifi, koronavirüs sürecinde esnafın karşısında karşıya kaldığı sorunlara ilişkin Kadıköy Bahariye’de bir basın açıklaması yaptı.

Koronavirüse karşı önlem almanın zaruri olduğunu ifade eden inisiyatif, aynı zamanda uygulanan kısıtlamalarda her kesimin idareli koşullarının düşünülmesi gerektiğini belirtti.

“Yıllardan Beri vergilerini vermiş esnafların hayatta kalması imkânsızlaşmış çalışanlar yoksulluğa ve açlığa itilmiştir” denilen açıklamada, eskisi dek meslek yapılamayan bu süreçte fatura, ücret ve kiraların çığ gibi büyüdüğü vurgulandı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bu virüs yüzünden vefat etmek istemiyoruz. Devlet bize bir yol göstermelidir. Yapılan nakdi ücret destekleri çalışanlara yetmemekte, bizlere verilen ise bırakın 1 ayı 15 jurnal kapalı işyeri giderlerini bile karşılamamaktadır. Az Kalsın 1 yıla yaklaşmış bu süreçte dayanıklılık gücümüz bundan böyle kalmamıştır. Ciddi bir işsizlik ordusu büyümesi şayet önlem alınmaz ise kaçınılmaz olacaktır.”

‘HUKUKI DÜZENLEME YAPILMALI’

Esnafın durumuyla ilgili çözüm üretilmesi gerektiğini kaydeden inisiyatif, bu konuda şu önerileri sıraladı:

* Kira ödemeleri durdurulmalıdır. Sadece işyeri yok nakdi ödenti desteği bölge herkesin konut kirası ödemeleri de durdurulmalıdır. Mecliste pandemi sürecinde kira bedellerinin indirilmesine dair yasal düzenleme yapılmalıdır.

* Stopaj vergileri iptal edilmelidir.

* Pandemi dönemi baştan başa ortaya meydana çıkan bütün vergiler silinmelidir.

* Elektrik, su, doğalgaz gibi faturalardaki vergiler kaldırılmalıdır.

* Esnafa sıfır faiz ile bir yıl ödemesiz gider karşılama kredisi verilmelidir.

Izah Etme şu sözlerle son buldu:

“Bu tedbirler alınmakta ne kadar geç kalınırsa yaraların sarılması da böylece imkansızlaşacaktır. Bugüne kadar devlete aidat verenlerin bugün bundan böyle devletten destek görmesi zamanı gelmiştir. Bu süreci hep beraber atlatalım. Sağlıklı günlerde baştan buluşalım. Tekrar ediyoruz ölmek de batmak da istemiyoruz.”

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir