Eski Başyaver Ali Yazıcı’ya bahşedilen cezanın gerekçeli kararı açıklandı – HaberEvi Tüm Haberler

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi, eski başyaver Ali Yazıcı’ya verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının gerekçeli kararını açıkladı.

Sanığa yöneltilen suçlamalar, savunmalar ve diğer ayrıntıların detaylarıyla yer aldığı kararda, Printer’nın üstüne atılı suçlamaları kabul etmediği ancak mahkemece yapılan değerlendirmede sanığın, Cumhurbaşkanı başyaveri olmasına karşın, böylesine önemli gelişmelerin yaşandığı gece boyunca Cumhurbaşkanı ile hiçbir şekilde temas kurup emir ve talimatlarını isteme gereği duymadığı, darbeci askerlerle eylem ve hafıza birlikteliği içerisinde olduğu kaydedildi. 

Gerekçeli kararda, şu ifadelere yer verildi:

“Ülke genelindeki darbe kalkışması zarfında, Cumhurbaşkanı’na suikast suçunu planlama, hazırlık ve organizasyonu içinde yer alan ve başyaver olan sanığın, fiilin başarıyla tamamlanması bakımından yapılan meslek bölümü doğrultusunda, Cumhurbaşkanı’nın kaldığı yeri belirlenmiş biçimde tespit edip, Ankara’dan aracı ile yola çıkarak, suikast eylemini gerçekleştirecek timin hareket noktası olan İzmir Çiğli 2. Başlıca Jet Üssü’ne gelip bu bilgiyi time ulaştırdığı ve timin bu data doğrultusunda eylem planını değiştirdiği, bu şekilde eylemin başarıya ulaşması bakımından etkin rol aldığı ve bu nedenle Cumhurbaşkanı’na suikast suçuna asli fail olarak iştirak ettiği anlaşılmıştır. Davalı Ali Printer’nın üzerine atılı bulunan ‘Cumhurbaşkanına suikast’ suçunu işlediği tüm dosya kapsamından anlaşılmaktadır. Sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir.”

Suikast davası

FETÖ’nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te konakladığı otelden ayrılmasından kısa zaman sonradan helikopterle bölgeye gelen darbeci askerlerce otele 3 helikopterden ateş açılmıştı.

Otel üstünde bir zaman havada kalan helikopterlerden maskeli ve ağır silahlar içeren gruplar inmişti. Bölgeye sevk edilen polis ekipleriyle çatışan bu kişiler, polis memuru Nedip Cengiz Eker ve Cumhurbaşkanlığı koruma polisi Mehmet Çetin’i şehit etmişti. 10 kişinin yaralandığı olaylar esnasında bölgeye sevk edilen sağlık ekiplerine de alev açılmıştı.

Sabahtan saatlerine kadar aralıksız çatışmalar sonucunda darbeciler, İçmeler mevkisindeki ağaçlık alana kaçmıştı. Emniyet güçlerinin havadan ve karadan yürüttüğü operasyonlarda bu kişilerden 36’sı yakalanmış, eski yüzbaşı Burkay Karatepe ise bulunamamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Muğla 2. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesince, Özel Kuvvetler, Sualtı Taarruz ve Muharebe Arama Kurtarma ekiplerinden oluşan suikast timi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince karara bağlanan dava dosyası, İzmir Alan Adliye Mahkemesine gönderilmiş, İzmir Alan Adliye Mahkemesi 2. Cinayet Dairesi, aralarında Gökhan Şahin Sönmezateş, Şükrü Seymen, Taner Berber ve Zekeriya Kuzu’nun da bulunduğu 37 sanık hakkında bahşedilen cezaları hukuka uygun bulmuştu.

Temyiz edilmesi üstüne dosyayı görüşen Yargıtay 16. Ceza Dairesi, arasında Gökhan Şahin Sönmezateş ve Zekeriya Kuzu’nun da bulunduğu FETÖ’nün suikast timine bahşedilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onamıştı.

Bitmiş yargılanan sanıklardan iddiaya göre “yurtta sulh konseyi üyesi” ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski başyaveri kurmay albay Ali Printer, karara bağlanan Genelkurmay “çatı” davasında “Anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse hükümlü edilmişti. Eski yarbay Hüseyin Yılmaz’ın Akıncı Üssü davasında yargılaması devam ederken, tutsak bulunan Cenk Bahadır Avcı da suikast timi davasında müebbet hapis cezası almıştı.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşın suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının arkasında her yerde yargılanan eski başyaver Ali Yazıcı’ya 17 Temmuz’da, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti. 

 

 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir