Emsal karar: ‘Mahir, Hüseyin, Ulaş’ sloganı beraat etti – HaberEvi Tüm Haberler

2012 yılındaki 1 Mayıs gösterisinde “Mahir, Hüseyin, Ulaş… Kurtuluşa dek savaş” diye slogan atan lise öğrencisi 8 takvim davanın arkasından beraat etti.

Emsal karar: ‘Mahir, Hüseyin, Ulaş’ sloganı beraat etti

2012 yılında Artvin’de katıldığı 1 Mayıs eyleminde “Mahir, Hüseyin, Ulaş; Kurtuluşa dek savaş” sloganı attığı için hakkında dava açılan E.T., 8 takvim hak süreci peşinde temize çıkma etti. Yargıtay’da alınan karar emsal niteliği taşıyor.

Independent Türkçe’den Cihat Arpacık’ın haberine göre, 2012 yılında Artvin’de bir lise öğrencisi olan E.T., valilik tarafında müsade verilen 1 Mayıs eylemine katıldı.

Öğrenci Kolektifleri adlı gruba ait bir pankart tutan 11. sınıf öğrencisi şimdiye değin on binlerce birey kadar söylenen şu sloganı attı: “Mahir, Hüseyin Ulaş… Kurtuluşa dek savaş.”

Artvin Emniyet Müdürlüğü’ne ast çalışan polisler E.T.’nin de içinde olduğu video kaydını çözümleyerek bir tahkikat evrakı hazırladı.

Dosya önce dönemin Erzurum Özel Yetkili Savcılığı’na arkasında tekrar özel yetkili Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Lokal mahkemedeki dava 1 yıl sonradan sona erdi. Mahkeme kararında “Mahir, Hüseyin, Ulaş, Kurtuluşa Değin Savaş” biçiminde atılan sloganın şiddeti çağrıştırsa bile toplumda bilinen ve kalıplaşmış sözlerden biri olduğuna kanaat getirdi ve olaysız bir gösteride atılan bu sloganın milli emniyet üzerindeki potansiyel tehlikesinin sınırlı olduğunu dile getirdi.

Kararda, atılan sloganda isimler geçen isimlerin yer aldığı olayların tanığın doğumundan çok önce gerçekleştiğinden bahisle sloganın terör örgütü propagandası zarfında değerlendirilemeyeceğine hükmederek temize çıkma kararı verdi.

YARGITAY ONADI

Dosya 2013 yılında Yargıtay’a gitti. 3 sene Yargıtay’da bekleyen temize çıkma kararı, 2016’da bir aleyhinde manzara yazısı ve oy çokluğuyla temize çıkma kararını onandı. Bu karara karşın dosya kapanmadı.

SAVCI DOSYAYI YARGITAY CINAYET GENEL KURULU’NA TAŞIDI

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, benzer sene içinde dosyayı Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na götürdü.

Başsavcılığın yazısında, tanığın bu sloganı attığının belirgin olduğu açıklama edilerek şunlar söylendi:

“Halen terör yöntemlerini uygulamasa da başlangıçtaki felsefelerini devam ettiren bu örgütlerin terör yöntemlerini açık açık reddetmemiş̧ olmalarına, sloganların şiddeti teşvik ve tasvip eder mahiyette olmasına göre sanığa atılı silahlı terör örgütünün propagandasını yapma suçunun hukuki unsurlarının oluştuğu düşünceleriyle itiraz kanun yoluna başvurulmuştur.”

Kurul dosyayı bu yıl gündemine aldı ve en yeniden incelemeye başladı. Geçtiğimiz aylarda ise uzun bir gerekçeyle kararını açıkladı.

Kararda, yürüyüşe Artvin Valiliği tarafından izin verildiği hatırlatılarak, “Sanığın terör örgütünün üyesi ya da destekçisi olduğunu belirlenmiş edecek şekilde slogan atsa da yürüyüşün olaysız şekilde sona ermesi, ifadenin gerek içeriği gerekse açıklandığı ortam gözetildiğinde açıklama özgürlüğü zarfında değerlendirilmesi gerektiği” belirtildi.

Kurulun kararıyla 8 takvim slogan davası sona erdi. 17 yaşında bu slogan sebebiyle davalı sandalyesine oturan E.T. ise 25 yaşında temize çıkma etti.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir