Dolandırıcıların yeni yöntemi: Osmanlı altını | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Telefon dolandırıcıları dur durak bilmiyor. “FETÖ ve PKK hesaplarınızı ele geçirdi” gibi yöntemlerle onlarca kişiyi ağlarına düşüren dolandırıcıların yeni yöntemi, tarihi Osmanlı altını mağduriyeti.

Hedeflerindeki şahısların telefonuna kısa mesaj yollayan dolandırıcılar, köydeki evlerinin altında Osmanlı dönemine ait binlerce altın sikke bulduklarını, bunları satabilmek için takviye istediklerini belirtiyor. Kendilerine benzer telefon numarasından dönüş yapanlara ise köyde bakmaları gereken hastaları olduğundan, altınları elden dahil etmemek için yardıma ihtiyaçları olduğunu söylüyorlar. Neden polise gitmedikleri sorulduğunda ise kanunla başlarının dertte olduğu yalanını söylüyorlar.

Mesaj attıkları kişi altınlara dair kanıt istiyorsa buluşuluyor, dolandırıcıların ana oyunu ise tam da burada başlıyor.

Onlarca sahte sikke içinden üzeri altınla kaplanmış sadece biri çıkarılarak kendisine veriliyor ve yüksek miktarda parası alınıyor. Piyasasının çok aşağı fiyata aldığını zannettiği o altını bir kuyumcuda aktarmak isteyen mağdur acı gerçekle karşılaştığında ise iş işten geçmiş oluyor.

BAKANLIK: DERHAL YETKİLİLERE HABER VERİN

Bu ve benzeri olaylar ile ilgili kendilerine gelen ihbarları kolluk kuvvetlerine bildirdiklerini kaydeden Kültür ve Turizm Bakanlığı Kaçakçılıkla Uğraş Daire Başkanlığı; “Kültür ve Turizm Bakanlığı, sadece son bir ayda kendisine ulaşan 100’den artı mesajı Asayiş Dairesi’ne iletmiştir. Lüzum üçkâğıt mesajları gerekse de sahiden bir kültür varlığı kaçakçılığı olayında vatandaşlarımızın tedbirli bulunması ve ivedilikle kolluk kuvvetlerimize haber vermeleri koskocoman önem taşıyor.” açıklamasında bulundu.

Kültür varlığı bulmak için izinsiz araştırma ve kazı yapmanın 2863 sayılı yasa zarfında iki yıldan beş yıla dek hapis cezası olan bir suç olduğunu andıran yetkililer, bu kültür varlıklarını almak, bulundurmak, satış, ya da almanın da yine aynı şekilde hapisle cezalandırıldığının altını çizdi.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir