Doğu Akdeniz’de tansiyon yüksek | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Türkiye ve Yunanistan aralarında Navtex ve tatbikat gerginlikleri bundan böyle yalnızca Atina ve Ankara’nın değil, çoğu dünya başkentinin odağında. Yunanistan ile krizde son 48 saatte art arda kritik temaslar yaşandı.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel krizde aracı olma gayretinde lakin taraflarla görüşen bir isim de ABD Başkanı Donald Trump. Almanya’nın girişimleri sonucu ABD Başkanı Trump önce Yunanistan Başbakanı Miçotakis ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmelerin gündemi Doğu Akdeniz’deki tansiyondu.

CNN TÜRK’ün edindiği bilgilere tarafından, Erdoğan’ın “Akdeniz’de gerginliğin sebebi biz değiliz Yunanistan” sözü üstüne Trump gerilimin düşürülmesi gerektiğini açıklama etti. Trump’ın gerilimin düşürülmesi için az önce somutlaşan bir önerisi olmasa da Washington, Berlin’in arabuluculuk girişimlerinin desteklenmesi gerektiğine atıf yaptı. Amerika Birleşik Devletlerinin ise şu lahza da Berlin’in aracılık girişimlerine eklemlenmesi laf konusu yok, Trump’ın iki tarafı da aramasının sebebinin Almanya’nın ABD’ye taraflarla görüşme çağrısı olduğu öğrenildi.

Trump görüşmesi öncesi Akdeniz sahasında birçok tatbikat ve Yunanistan’dan gelen sert sözler üzüntü yaratırken Ankara Yunanistan’ın söylemlerindeki provokatif tona son vermesi uyarısı yapıyor.

Yunanistan ve Türkiye aralarında mekik dokuyan bir ad de Almanya Dışişleri Bakanı Maas oldu. Maas 25 Ağustos’ta taraflarla görüştü. Peki o görüşmede ne konuşuldu? CNN TÜRK’ün edindiği bilgilere tarafından, Maas Atina’dan Ankara’ya “Türkiye Akdeniz’de sondajı durdursun” mesajını getirdi. Ankara ise ön durum ile masaya oturmayacağını net bir dille ifade etti. Görüşmelerde “Eğer ön şart öne sürülecekse bizim de ön koşulumuz Yunanistan’ın Sevilla haritasından vazgeçmesi” dendi. AB tarafından desteklenen Sevilla haritasıyla Türkiye’nin Antalya Körfezi’ne hapsedilmesi önrgörülüyor. Ön kayıtsız şartsız görüşmeler başlarsa gidişata göre adımlar atılabileceği açıklama edildi.

PEKİ KRİZDE BUNDAN SONRA NE OLACAK?

CNN TÜRK’e konuşan kaynaklar, “Top Atina’da” mesajı veriyor. Eğer Atina provokatif söylem ve hamlelere devam ederse tartışma kapısının ayrıntılarıyla kapanabileceği ifade edilirken, Merkel ile Erdoğan cuma günü bir telefon görüşmesi gerçekleştireceği belirtiliyor.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir