Depremin 98 santimlik kahramanı konuştu – HaberEvi Tüm Haberler

Geçen cuma günü Ege denizinde İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin arkasından yurdun çoğu bölgesinde bölgeye gelen arama kurtarma ekipleri, kurtardıkları canlar ile bir kez daha gönüllerde taht kurdu. Arama kurtarma görevlileri, yaşanan acılara karşın enkazdan çıkarttıkları her canlı kişi ile umutları yeşertirken, yarattıkları mucizelerle de alkış aldılar. Ilgi Çekici altındakilere can olan görevliler, yakınlarından haber bekleyecen depremzedelerin ise umudu oldu.

5fa13757d265a212402da608

BOYU KISA, YÜREĞİ IRI  

Depremin arkasından arama kurtarma çalışmalarına İstanbul’dan gelen ekip içerisinde bulunan Rıdvan Çelik, 98 santimetre boyu ile dikkati üzerine çekti. Beraberindeki takım ile Bayraklı’da yıkılan Doğanlar apartmanı enkazında kurtarma çalışmalarına başlayan Çelik, bedeninin avantajını kullanarak, cesaret isteyen boşluklarda canlı araması yaptı. Ekip arkadaşıyla korkusuzca enkazın içerisine giren Çelik, moloz yığınları arasında girilmesi muhtemel olmayan delhizlerde sürünerek, yaşam kurtarmak için canını ortaya koydu. Küçük bededine rağmen iri yüreği olan Rıdvan Çelik, depremin ilk gününden itibaren 4 gündür uyumadan çalışmalara katıldı. Çelik’i görenler şaşma yaşarken, ufak bedeniyle verdiği çaba nedeniyle takdir etti. 

5fa13767d265a212402da60a

‘ENKAZ ALTINDAKİLERİ DÜŞÜNÜNCE VAZİFEYE ATILDIM’

Depremin arkasında enkaz aşağıda kalanlara yardımcı olmak için gönüllü olarak bölgeye gelen Rıdvan Çelik, “İstanbul’da depremi duyduğumda, kendi biletimi kendim alarak İzmir’e geldim. Burada ekip arkadaşlarımızla buluştuk. Doğanlar apartmanına geldiğimizde koşul içler acısıydı. Enkazda arama yapmaya başladık. O anda insanların benim için ne düşündüğü fiilen hiçbir kasıt açıklama etmiyor. Ben 1999 depreminde geçen anılarım ve yaşantılarla enkaz aşağı olabilecek çocuk ve anneleri düşündüm. Şayet biz de o enkazın aşağıda olabiliriz düşüncesiyle derhal vazifeye atladım. Hiç çekinmedim. Ellerim daha çamurlu. Gönül isterdi ki hiçbir vatandaşımızı kaybetmeyelim. İnsanların tepkisi fazla iyiydi. Üzerimde arama kurtarma kıyafetini görebilen ırk bana senin yüreğin iri diyorlar” diye konuştu.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir