Depremden önce denizde girdaplar gören balıkçının nefret edilen şey batmış anları – HaberEvi Tüm Haberler

53 yıldır balıkçılık yaptığını ama böyle bir olayla ilk önce karşılaştığını belirten Okyar, “Tsunamiden 1 saat önce denize açıldım. Ağları topluyordum. Denizde 2 metrekarelik alanlarda daha önce hiç görmediğim en düşük 10 tane girdap gördüm. Korktum ve limana dönüp, teknemi bağladım. Teknemin yanında yemek yemek yerken birden yer sallanmaya başladı. Deniz de çalkalanıyordu. Su seviyesi limana değin yükseldi. Zelzele bittikten bir vakit sonradan deniz suyu çekildi, su seviyesi 3 metre değin indi. Benim teknem ve diğerleri düşey duruyordu. İpi koptu denizin tabanına düştü. Sular tekrar gelmeye başladı. Ben de tekneme girip, açılmak istedim. Biraz açıldım ancak dalga duvar gibi üzerime geldi. İleri gidemedim.  20 kilometre çabuk gitmem gerekirken dalgalardan yerimde duruyordum. Geriye Doğru dönüp baktığımda liman ve marina her yer su aşağı kalmıştı. Karada su seviyesi 1.5 metreye ulaşmıştı” dedi.

5fa12f59d265a212402da5e4

‘DÜNYANIN SONU GELDİ SANDIM’

Yaşadığı olaydan sonra iki gün şok etkisinden çıkamadığını ifade eden Okyar, “Önce, ‘tekne batarsa’ diye korktum. Ardından, ‘dalgalar beni parçalar’ sandım. ‘Kabaran deniz mahalleyi süpürecek’ diye düşündüm. Kordondaki park halindeki araçlar denize sürüklendi. İçimden, ‘Çok yer sarsıntısı yaşadım ama bu bizi götürecek’ dedim. Hislerimi anlatamam. Yaşadıklarım nedeniyle 2 gün şoktan çıkamadım. Dünyanın sonu geldi, kıyamet koptu sandım” diye konuştu.

TSUNAMİ ANI GÖRÜNTÜLENDİ

Sığacık Mahallesi’nde depremin ardından deniz suyunun çekilmesi ve peşinde tsunaminin oluşması çevredekiler tarafından görüntülendi. Görüntülerde, sahildeki eşyaların dalga ile sürüklenmesi ve panik anları yer alıyor.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir