Deprem kira yardımı için nereye başvurulur? Zelzele kira yardımı ne vakit yatar? İzmir e devlet kira ve eşya yardımı başvurusu – HaberEvi Tüm Haberler

 

İzmir’de yaşanan 6,6’lık depremin arkasında depremzedelerin yaraları sarılmaya başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’un yaptığı açıklamaya göre depremde hasar gören ve bunun sonucunda binasına giremeyecek olanlar, eşyasını evinden alamayacak olan bütün vatandaşlara kira ve eşya yardımı yapılacağını açıkladı. Peki eşya ve kira yardımı ödemesi ne kadar olacak? İzmir’de depremzedelere eşya ve kira yardımı ödemeleri ne vakit gerçekleştirilecek?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan ilişkin izah etme yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “TOKİ, kalıcı konutların yapımı için AFAD’la koordinasyon halinde hem uygun ayrıca de rezerv alanlarda süreci başlattı. Binasına giremeyecek, eşyasını alamayacak vatandaşlarımıza eşya yardımı yapılacak. Yıkılan veya yıkılma riski bulunan ağır hasarlı binalara ilişkin tüm vatandaşlarımıza kira yardımı yapılacak” diye konuştu.

E-Devlet kira ve eşya yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Kira yardımı başvuruları birçok işlemin gerçekleştirildiği e-Devlet üzerinden yapılıyor. E-Devlet’in “Adalet Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” bölümünden uygulama işlemi gerçekleştiriliyor. Vatandaşların ilk olarak T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapmaları gerekiyor. sonradan açılan pencere üzerinden “Uygulamaya Git” sekmesine tıklayınız.

Uygulamaya git kısmına tıkladıktan daha sonra “Antre yapmak istediğiniz tatbik bir takım kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir. Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bir bilginiz var ise işleme devam etmeyiniz.” uyarısı açılıyor. Bu ekran üzerinden istenilen bilgileri yoklama ediniz.

Kira yardımı edinmek için gereken koşullar nelerdir?

Kira yardımı Aile, Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Gerekli şartları içeren kişiler, yapılan uygun araştırmalar sonucunda kira parası alabilmektedir. Başvurular Kaymakamlık ve Valilikler bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ‘ na yapılmaktadır. Kira yardımı ve öteki yardımlardan yararlanılabilmesi için, yardıma yoksul şahısların bireysel başvuruları gerekmektedir. Ancak belediyeler tarafından bu kişilerin tespiti ile şahısların başvurması gibi bir durum aranmaksızın da destek yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Kira yardımlarından adet edinmek için aile büyüğünün başvurusu gerekmektedir.

 

İzmir depremi için ne değin kira ve eşya yardımı yapılacak?

Yıkılmış veya yıkılacak binada eşyalarını alamayan vatandaşlara 30 bin TL eşya yardımı yapılacak. Konut sahiplerine 13 bin lira, kiracılara da evlerinde oturamayacaklarsa 5 bin lira taşınma ve kira yardımı verilecek. Ödemelerin ne zaman gerçekleştirileceğine dair hemen şimdi bir izah etme yapılmadı.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir