Demirhan’an babası: “Boğulma olduğunu sanmıyorum” – HaberEvi Tüm Haberler

Dün Esenyurt’taki evlerinden arkadaşlarıyla oynamak için çıkan ilköğretim 4. sınıf öğrencisi olan 10 yaşındaki Demirhan Dir’in cansız bedeni bugün Haramidere Köprüsü yakınlarındaki derede bulundu. Çocuğun ölümü ailesini yasa boğdu. Demirhan’ın cenazesi önce Büyükçekmece Devlet Hastanesi morguna sonradan da otopsi tamamlanmak üzere Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu Morgu’na getirildi.

 9 çocuk babası: “Çocukların ifadeleri birbirini tutmuyor”

Demirhan’ın 9 çocuğundan en küçüğü olduğunu bildiren acılı baba Abdülkerim Dir, “4 birey beraber dereye girse o 4 kişinin içinde 1 kişi mi boğulur? Ben boğulma olduğunu zannetmiyorum. Çocukların ifadeleri birbirini tutmuyor. Çocuklardan biri ‘Bizi köpek kovaladı’ diyor. Öteki çocuk ise ‘Demirhan ayağını suya soktu. Ben eve gidiyorum dedim. Demirhan ise burada kalacağım dedi’ diye söylüyor. Hem çocuğumun elbiseleri yaş şekildeydi. Ve giysileri suyun yakınında bir çukura saklanmış. Oğlum sudan anadan doğma çıkarıldı” diye konuştu. 

Muş’ta toprağa verilecek

Demirhan Dir’in cenazesinin Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsi işlemlerinin ardından memleketi Muş’un Bulanık İlçesi’ne götürüleceği, yarın ikindi vakti de burada toprağa verileceği öğrenildi. 

Neler yaşandı?

10 yaşındaki Demirhan Dir, dün sabahtan saat 11.00 sıralarında arkadaşlarıyla oyun oynamak için Esenyurt’taki evlerinden çıktı. Akşam geç saatler olmasına karşın Demirhan evine gelmedi. Çocuklarının eve gelmediğini görebilen aile Demirhan’ı sormak için birlikte oyun oynadığı arkadaşlarının yanında gitti. Bunun üzerine arkadaşları Demirhan’ın ailesine kendilerini köpeğin kovaladığını ve Demirhan’ın da Avcılar’daki abes araziye dürüst kaçtığını söyledi. Çocukların tasvir ettiği tarlaya giden aile, aramalarına rağmen bulamayarak, durumu derhal polise bildirdi. Gece olması nedeniyle olayın meydana geldiği yerde geniş çaplı arama yapamayan polis ekipleri, İstanbul Valiliği Afet ve Acil Koşul Arama ve Kurtarma Birliği’den (AFAD) takviye istedi. Gece saat 03:00 sıralarında AFAD ekipleri bölgeye gelerek kayıp Demirhan Dir’i aramaya başladı. Arama çalışmalarına polis ekipleri ve ufak çocuğun ailesi de eşlik etti. 

“Yalnızca benim çocuğum gelmedi”

Kayıp çocuğun babası Abdülkerim Dir, “4 tane çocuk oynamaya gelmişler ve köpek onları kovalamış. Yanındaki arkadaşının dediğine kadar Demirhan böyle aşağıda dürüst koştu, ben geri döndüm eve geldim onlar gelmedi. Onlar da evine gitmiş, benim çocuğum gelmedi. Diğer 3 çocukların tümü gelmiş sadece benim çocuğum gelmedi. Ve hem benim çocuğun misketleri öteki çocukta, çocuk kayıp olsa o misketlerin onda ne işi var. Akşam 17:30’dan beri arıyorum. Polisten destek istedim” dedi.

Balık adamlar derede aradı

Bu sırada polis ekipleri kayıp Demirhan’ın gündüz beraber oyun oynadığı iki arkadaşını evlerinden alıp oynadıkları yere getirdi. Polis ekipleri çocuklara gündüz nerede oynadıklarını sordu. Polis ve AFAD ekipleri aramaları çocukların gösterdiği yerlerde yapmaya başladı. Burada herhangi bir ize rastlanmayınca Haramidere’de köprüsü yakınlarında arama başlatıldı. Kayıp çocuğun giysileri bulununca arama, derede yoğunlaştı. İstanbul İtfaiyesine bağlı bir dalgıç dereye girerek arama çalışması yaptı. 1 saat süren çalışmalara karşın herhangi bir şeye rastlanamadı. Bu sırada AFAD’a ast su altı ekibi geldi. Balık Adam kıyafetlerini giyen 2 dalgıç dereye girdi. 

Demirhan’a koştular

Derede yapılan yarım saatlik aramanın ardındaki 10 yaşındaki Demirhan’ın cesedine ulaşıldı. Demirhan’in cenazesi çıkarılarak gövde torbasına konuldu. Bu sırada Demirhan’ın yakınları cenazenin bulunduğu noktaya koştu. Demirhan’ın cenazesi ambulansa konuldu. Asap krizi geçiren anne yakınları tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı. 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir