Cumhurbaşkanı Erdoğan: Elimizdeki imkanları seferber etmeliyiz – HaberEvi Tüm Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “36. ISEDAK (İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi) Toplantısı Açılış Oturumu”na Cumhurbaşkanlığı Külliyesinden canlı bağlantıyla katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Bu salgın bize din, dil, millet ayrımı gözetmeden tüm insanlığın aynı kaderi paylaştığını, benzer gemide olduğunu hatırlattı. Salgının ekonomik etkilerini eksilmek, üretim ve talebin devamlılığını sağlamak için elimizdeki imkanları seferber etmeliyiz. Dış ticaretimizin salgın sürecinde ağır tahribat yaşamaması için ticareti teşvik edici ve kolaylaştırıcı önlemleri devreye sokmalıyız. İstanbul Tahkim Merkezi’nin kurumsal yapısını tamamlayabilmesi için gerekli kurulların teşekkülünü hızlandırmalıyız. Helal gıda standardı ve belgelenmesine karşın faaliyetleri uzun süredir devam ettiriyoruz ama ülkeler arası özlem ettiğimiz koordinasyon hala değil.

BATI ÜLKELERİNDE MÜSLÜMANLARA YÖNELİK SALDIRILAR

Müslümanlar olarak yalnızca salgınla değil, batı ülkelerinde yükselen İslam düşmanlığıyla da çaba ediyoruz. İslam ve Müslüman düşmanlığı, kimi Avrupa ülkelerinde kanımca devlet başkanı seviyesinde himaye edilen bir politikaya dönüşmüştür. İslam düşmanlığı ve tanıdık olmayan karşıtlığı ile mücadele etmek, o topraklarda yaşayan kardeşlerimize karşı sorumluluğumuzun bir gereğidir. İkinci Dünya Savaşı öncesinde Avrupa’daki Musevilere aleyhinde yürütülen linç ve nefret edilen şey kampanyasının aynısına Müslümanlar muhatap olmaktadır. Milyonlarca insanımızın adalet ve hukukunu, kifayetsiz siyasetçilerin ihtiraslarına kurban edemeyiz. Hukuk ve demokrasi içinde milletlerarası platformları da kullanarak Batı’yı veba gibi saran kültürel ırkçılıkla çaba etmek durumundayız. Hiç şüphesiz bunun yolu da zorlama birliği yapmamızdan geçiyor.

EKONOMİ VE TİCARETTE İŞ BİRLİĞİ MESAJI

Ulusal paralarla ticaret gibi, ekonomimiz ve ticaretimiz üzerindeki kur baskısını ortadan kaldıracak özgün çalışmalara hız vermeliyiz. Geleceğin dünyasında faize ve tahakküme dayalı mevcut ekonomik sistem, yerini tehlike paylaşımının olduğu katılımcılığa bırakacaktır.

İSEDAK KUDÜS PROGRAMI

Filistinli kardeşlerimizin refahını artıracak İSEDAK Kudüs Programı’na siz üye ülkelerimizin de zorunlu desteği vereceğine inanıyorum. Aramızdaki birlik, birliktelik ve etkin meslek birliği, Filistin davasında da diğer alanlarda da başarımızın anahtarı olacaktır.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Elimizdeki imkanları seferber etmeliyiz – HaberEvi Tüm Haberler” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir