CHP’den ‘Covid-19 meslek hastalığı sayılsın’ teklifi: Komisyona sunuldu – HaberEvi Tüm Haberler

Bursa Tabip Odası, CHP’nin Covid-19’un bütün sağlık çalışanları için meslek hastalığı sayılması talebini dikkate alarak bir kanun teklifi hazırladığı ve TBMM Afiyet Komisyonu’na sunduğunu açıkladı.

CHP’den 'Covid-19 meslek hastalığı sayılsın' teklifi: Komisyona sunuldu

HABER MERKEZİ

CHP, Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile beraber 65 Tabip Odası’nın Covid-19’un tüm sağlık durumu çalışanları için meslek hastalığı sayılması talebini dikkate alarak bir kanun teklifi hazırladı. Bursa Tabip Odası (BTO) da kanun teklifin TBMM Sıhhat Komisyonu’na sunulduğunu açıkladı.

Teklifte 11 Mart’tan bugüne yaşanan gelişmeler hatırlatılırken, Covid-19’un Türkiye’de birincil görüldüğü andan itibaren, sağlık sistemi içerisinde yer alan tüm afiyet çalışanlarının salgınla mücadelede yaşamsal bir rol üstlendikleri vurgulandı.

UYGULANAN YANLIŞ POLİTİKALAR

Öneri metninin gerekçesinde, Covid-19 ile mücadelede hastalığın en yüksek bulaşıcılık riskine karşın sağlık durumu çalışanlarının en kritik ve tehlikeli görevlerini uzun saatler baştan başa, az kalsın canlarını hiçe sayarak büyük bir özveriyle aylardır yaptıkları belirtildi. Bugün gelinen durumda Covid-19 salgınının sağlık durumu çalışanlarının yıllardır çözülemeyen sorunlarına yenilerini eklediği belirtilen öneri gerekçesinde, salgın sürecinde uygulanan yanlış politikaların da sıhhat çalışanlarını yıldırdığı ve bu hastalığa karşı savunmasız bırakıldığı vurgulandı.

chp-den-covid-19-meslek-hastaligi-sayilsin-teklifi-komisyona-sunuldu-808709-1.

NE OLMUŞTU?

TBMM Afiyet Komisyonu Başkanı Recep Akdağ, komisyonda bütün partilerin temsilcilerinin ortak görüşüyle Covid-19’un sağlık durumu emekçileri için meslek hastalığı olması konusunda anlaşma sağlandığını, ortak yasa teklifi aranje etmek için parti yöneticileri ve Aile Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile görüşeceklerini söylemişti.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Vedat Bulut ise BirGün’e yaptığı açıklamada, “Covid-19’un iş hastalığı sayılması önerisinin Meclis Komisyonu’nda henüz kabul edilmediğini” belirterek “Meclis Komisyonu’nda bütün partiler tarafından mutabakat sağlandı ama kanun metni Komisyon’a henüz getirilmedi. Covid-19’un iş hastalığı olması için önce kanun metni hazırlanıp komisyona getirilmeli, burada onaylanmalı ve peşinde da Meclis Genel Kurulu’nda getirilerek kabul edilmeli. Covid-19’un iş hastalığı sayılması için bütün partiler mutabakat sağlasa da ben AKP ve MHP’nin emrindeki çizeceğini düşünüyorum. Ast çizmezlerse ve Covid-19 meslek hastalığı sayılırsa da bu gelişme bizi mutlu eder” diye konuşmuştu.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir