Cezaevlerinde e-görüş dönemi başlıyor – HaberEvi Tüm Haberler

Ankara’da otelde gerçekleştirilen ‘Akıllı Teknolojilerin Cezaevlerine Entegrasyonu e-Görüş’ projesi tanıtım toplantısına Yargı Bakanı Abdulhamit Gül, Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Türk Telekom CEO’su Ümit Önal ile Suç Oluşturan ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yılmaz Çiftlik Sahibi katıldı. Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, ‘Turna’ ismini verdikleri yeni ürün aracılığıyla geliştirilen proje baştan sona, hükümlülerin, dağıtılmış sebeplerle ziyaretlerine gelemeyen yakınları ile görüntülü mülâkat imkânına kavuştuğunu söyledi. Önal, “İlk olarak Ankara Sincan Kadın Kapalı Canice İnfaz Kurumu’nda kullanıma sunduğumuz sistem, emniyet koşullarına uygun olarak mahkum tutukluların bulunduğu odalara yerleştirilen zeki multimedya cihazlarına hükümlülerin biyometrik verileri ile giriş yapması ile çalışıyor. Yapılan entegrasyon, suç oluşturan infaz kurumlarımızın verimliliğini artırırken hükümlülerin esas ihtiyaçlarını ek bir personele gereklilik duymadan karşılıyor” dedi.

Önal, görüntülü ve sesli arama hizmetlerinin yanı sıra kantin sipariş yönetimi ile online ödeme, görüntülü afiyet hizmetleri, kütüphane kitap talebi, başvuru formu ve başvuru formu işlemleri gibi böylece çok işlemin de sistem üzerinden kolaylıkla yapılabildiğini kaydetti. Önal, “Hem biyometrik bilgi tarama ile sayım yönetimi, bilgilendirme ve anons yönetimi gibi kurumun işini kolaylaştıracak ve verimliliği artıracak özellikler de bulunuyor. Projemiz, bilhassa pandemi koşullarında gerekli yakın teması sınırlandıran manâlı bir adım oldu” ifadesini kullandı.

‘HEDEFİMİZ SİSTEMİN BÜTÜN CEZAEVİLERİNE KURULMASI’

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adil Karaismailoğlu, akıllı teknolojilerin canice infaz kurumlarına entegrasyonunun hoş bir sosyal mesuliyet projesi olduğunu bildirerek, şöyle konuştu:

“Proje, burada yapılan işlerin güvenilirliğinin arttırılarak daha hızlı ve daha az meslek gücü ile yapılması anlamını taşıyor. Uygulamanın hayata geçirilmesiyle birlikte, suç oluşturan ve tevkif evlerimizde bulunan hükümlülerin şartları değişecek, hapishane yönetiminin işleri rahatlayacak, mahkum yakınlarının sıkıntıları manâlı oranda hafifleyecek. Hükümlülerin temel bir takım işlemleri personel ihtiyacı olmadan gerçekleşebilirken, zeki multimedya cihazlarının kullanılmasıyla, tutuklu ve hükümlülerimizin, tanımlanmış bir takım işlemleri koğuşlarından çıkmadan yapabilmelerine imkân verilecek. İlk aşamada Sincan Kadın Kapalı Cezaevine 17 adet multimedya cihazının kurulumu gerçekleştirildi. Demo ve deneme amaçlı kullanıma açıldı. Yılsonuna dek 100 adet multimedya cihazının Bakırköy Kadın Kapalı Hapishane ve Sincan Çocuk Cezaevi’ne kurulması için çalışmalarımız devam ediyor. Milli Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) ve banka entegrasyonları da 15 Kasım 2020 itibarıyla tamamlanacak. Hedefimiz, bu cihazların ülkemizdeki bütün cezaevlerine kurulması ve hükümlülerin hayatının evrensel insan haklarını önceleyen bir hoşgörüyle kolaylaştırılması. Tutuklu ve hükümlülerin, rehabilite edilerek, topluma bitmiş kazandırılması hepimizin belli başlı hedefi olmalı.”

‘ÇOCUKLARIN ÖRSELENMELERİNİN ÖNÜNE GEÇİLECE’

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de ‘e-görüntü’ projesiyle canice infaz kurumlarında bilişim teknolojileri yoluyla tutsak ve hükümlülerin dış dünya ile iletişimlerinin güçlendirildiğini belirterek bu sayede hükümlülerin benzeyen, çocuk, aile ve akrabaları ile bağlarını dinç tutmalarını sağladıklarını kaydetti. Bakan Gül, projenin hükümlülerin rehabilitasyonuna ve suçtan uzak durmalarına katkı maddesi sağlayacağını da değerlendirdiklerini belirterek, “Görüntülü röportaj imkânının hükümlü yakınları açısından da fazla yardımcı olacağını düşünüyoruz. Proje ile yakınları hükümlüler ile görüntülü röportaj imkanına kavuşacaktır. Görüntülü röportaj bir uçtan bir uca, vatandaşlarımız hükümlü yakınlarıyla karşılaşmak için seyahat etmek, masraf etmek zorunda kalmayacaktır. Yakını mahkum olan vatandaşlarımız yurt içinde herhangi bir ilde ya da yurt açık havada herhangi bir ülkede e-görüntü ile görüntülü görüşme imkanına kavuşmuş olacaktır. Ihtiyar, engelli ve hasta olması nedeniyle dezavantajlı bir durumda olan mahkum yakınları da e-görünüm sistemi bir uçtan bir uca, suç oluşturan infaz kurumunda bulunan yakınları ile kolaylıkla görüşebilecektir. Yine hükümlülerin çocukları da canice infaz kurumuna gelmeden ebeveyni ile görüşebilecektir. Bu vesile ile çocukların cinayet infaz kurumu ortamında örselenmelerinin önüne geçilmesi sağlanmış olacaktır” dedi.

‘ÖNEMLİ ÖLÇÜDE PERSONEL TASARRUFU’

Bakan Gül, hükümlülerin hayat alanlarına sabit olan multimedya cihazı bir uçtan bir uca kantinde satılan malzemeler ile fiyatlarını görebileceğini de kaydederek, “Sistem üzerinden kantin siparişi verebilecek ve ödemelerini elektronik olarak gerçekleştirebileceklerdir. Bu sayede hükümlüler kendi paralarını kendileri kontrol edebilecek, kurum emanet para büroları da kaldırılacaktır. Ayrıca, hükümlüler sisteme parmak izi ile giriş yaparak daha seri ve tehlikesiz bir biçimde uygulama gönderebilecek, dilekçelerinin takibini yapabilecek ve kurum kütüphanesinden kitap siparişi verebileceklerdir. Belirli bu ve buna aynı diğer uygulamalar tamamen manâlı ölçüde personel tasarrufu sağlanacak, tasarruf edilen personel emniyet, eğitim ve iyileştirme faaliyetlerinin daha etkili olarak gerçekleştirilmesinde istihdam edilecektir” değerlendirmesinde bulundu. 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir