Bilim Kurulu üyesinden kafa karıştıran koronavirüs açıklamaları için uyarı – HaberEvi Tüm Haberler

Bütün ülkelerin büyük bir çaba verdiği koronavirüs salgınına ilişkin her gün birçok ülkede ayrı araştırma sonuçları yayımlanırken, bilim insanları da açıklamaları ve görüşlerle vatandaşları bilinçlendirmeye çalışıyor. Oysa onlarca sayıda ayrı araştırma ve bakış, kafa karışıklığına da yol açıyor. Vatandaşlar, her gün ortaya atılan araştırma ve direktifler sebebiyle ara sıra nasıl davranacaklarını şaşırdıklarını söyledi. Türkiye’de salgının içten yönetimi için Sıhhat Bakanlığı bünyesinde kurulan hem Koronavirüs Bilim Kurulu keza de Toplum Bilimleri Kurulu pandeminin başından bu yanlamasına ödev yapıyor.

‘YAPTIĞIMIZ AÇIKLAMALARDA DİKKATLİ OLMAMIZ LAZİM’

Sıhhat Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, toplumda kafa karışıklığına yol açan bu tür açıklamalara ilişkin uyarı yaptı. Prof. Dr. Kara, uzmanların ve bu alanlarda farklı fikirleri olanların görüşlerini açıklayabildiklerini açıklama ederek, “Bu hepimizin üzerinde olduğu gibi toplum üstünde de ya da bu alanla direkt ilgilenmeyen kişilerin de aklında karışıklığa neden olabiliyor. O nedenle bizim yaptığımız açıklamalarda dikkatli olmamız gerekiyor. Olası olduğu değin bilimsel kanıtları olan ya da toplum kadar uygulandığında kişiye, çevresine hasar verme ihtimali olan açıklamalardan uzaktan durmamız gerekir” dedi.

FRANSA’DAKİ BİR YAYINDAN ÖRNEK VERDİ

Prof. Dr. Ateş Kara, Fransa’da çıkan bir yayından misal vererek, “Salgının erken dönemlerinde Fransa’da bir yayın çıkmıştı; sigara içenlerin virüsü azıcık daha az aldıkları şeklinde. Elinizdeki verilere bir bakıyorsunuz, hastaneye yatanlar biraz daha eksik sigara içenler, hastane dışarıya kalanlar daha pozitif sigara içenler olabiliyor. Bu iki şekilde olabilir. Ola Ki diğer kişiler azıcık daha itinalı oldukları için hastaneye erken gelmişlerdir, yatışları olmuştur. Siz öğrendikçe, böyle kişilerin yatmaması gerektiğini gördükçe ayakta peşine düşüp takip etmeye başlamışsınızdır, evde peşine düşüp takip etmeye başlamışsınızdır. Geriye dönüp baktığınızda şöyle görürsünüz; erken gelenler böyle bir salgın döneminde hemen ufak bir bulgusu ile gelenler. Bir bakıyorsunuz o grup hastaneye yatmış oluyor. Diğer grup ise şayet de biz bir takım şeyleri öğrendikten sonra biraz geç geldikleri için ayaktan peşine düşüp takip edilmelerini söylemiş olabiliyoruz. Bir bakıyorsunuz bizim hastaneye yatırdığımız grup, fazla daha eksik sigara içen veya fazla daha artı maske takan gibi de görünebilir. Bunlar olur ya kişinin yalnızca dikkatli olmasıyla ilişkili olabilir. O nedenle de bu değerlendirmeleri ve yorumları yaparken bizim mutlaka bu faktörleri de göz önüne alarak söylememiz gerekir” diye konuştu.

‘KAFA KARIŞIKLIĞINA NIÇIN OLABİLİYOR’

Prof. Dr. Kara, bunun tüketilen ürünler için de geçerli olduğuna uyarı çekerek, “Ara Sıra bir nebati ürün ya da tedavi dışarıda kullandığımız destekleyici mahsul çok iyi olabilir; fakat aşırı kullanıldığında risk yaratabilir. Onun için de, ‘bunu şöyle kullanın, böyle kullanın’ eğer bilimsel kanıtı yahut ve gösterilmiş çalışmaları yahut bu tür talimat toplumda kafa karışıklığına neden olabiliyor. Bilhassa ABD’de rakamların artmasıyla beraber maske takmanın zararlı olabileceğini söyleyen görüşler vardı. Bu herif görüşler ara sıra toplum içinde tehlike yaratabiliyor, bu sefer de hastalığın çok önemli artmasına neden olabiliyor. Onun için de toplumun birazcık da bu konuda işinin uzmanına veya bu konuda resmi kuruluşlara, Türkiye’de Afiyet Bakanlığı bu bakımdan en güvenilir kuruluşlardan bir tanesine. Yurt haricen ayrı ülkelerin sıhhat otoriteleri olabilir, Dünya Sağlık Örgütü olabilir, onların verilerine güvenilmesi en açık konuşmak gerekirse” ifadelerini kullandı.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir