Beyrut Limanı’ndaki patlamada ölenlerin sayısı 177’ye çıktı – HaberEvi Tüm Haberler

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, lokal bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Beyrut Limanı’ndaki büyük patlamada yaşamını yitirenlerin sayısının 177’e ulaştığını söyledi.

Patlamada kaybolan ve hala ulaşılamayan 30 birey olduğuna dikkat çekici eden Hasan, 4 Ağustos’ta Beyrut’ta yaşanan felakette can kaybının 200’e kadar çıkabileceğini kaydetti.

Yardımların dağılım mekanizması tanıdık olmayan diplomatlarla paylaşıldı

öte taraftan, Lübnan ordusundan yapılan yazılı açıklamada, kentte geçen hafta meydana gelen şiddetli patlamanın arkasında, yabancı ülke diplomatlarına yapılan yardımların bölüştürme mekanizması hakkında veri verildiği belirtildi.

Bugüne kadar ülkeye ulaşan yardımların patlamadan zarar görenlere ne şekilde ulaşacağı konusundaki bilgilerin paylaşıldığına işaret edilen açıklamada, tıbbi yardımların dağıtımı öncesinde ülkedeki sıhhat merkezleri ile hastanelerin ihtiyaçlarının belirleneceğine uyarı çekildi.

Laf konusu tıbbi yardımların Lübnan Afiyet Bakanlığı ile Savunma Bakanlığı arasındaki koordinasyon doğrultusunda dağıtılacağı belirtilmiş açıklamada, gıda yardımlarının ise ordu ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinde dağıtılacağı aktarıldı.

Lübnan ordusunun ülkeye gelen yardımların transparan şekilde dağıtılacağına dair mekanizmayı yabancı diplomatlarla paylaşmasının, başkent Beyrut’ta protesto eylemleri düzenleyen göstericiler ve sosyal ağ aktivistlerinin ülke yöneticilerine karşın yolsuzluk suçlamalarının arkasında gelmesi dikkat çekiyor.

Beyrut Limanı’ndaki patlama

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış arkasında tüm kenti sarsan çok kuvvetli patlama meydana gelmişti.

Laf konusu patlamanın arkasından Türkiye başta elde etmek üzere dünya ülkeleri, Beyrut’a tıbbi ve yiyecek yardımlarını kargo uçaklarıyla göndermeye devam ediyor.

Çarşamba günü itibarıyla Beyrut Limanı’nın kısmi olarak açılması sonucu yardımların gemilerle de gelmesi bekleniyor.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir