Barajların doluluk oranları nedir? | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yazılı açıklamasında, Türkiye’deki enerji, sulama ve içme suyu amaçlı barajların doluluk oranlarının sırasıyla yüzde 37,5, yüzde 32,6 ve yüzde 33,5 olduğunu aktardı. 

Depolama tesisleri için doluluk oranı ortalamasının yüzde 35,6 düzeyinde bulunduğunu ve 374 tesiste 126,7 milyar metreküp su olduğunu kaydeden Pakdemirli, bu oranın geçen sene ile yaklaşık aynı miktara karşılık geldiğini belirtti.

Pakdemirli, baraj doluluk oranlarının geçen yıla tarafından birazcık daha düşük olduğunu ancak sulandırma sezonunun bitmesi, buharlaşmanın azalması ve yağışlı periyoda girilmesi sebebiyle önümüzdeki günlerde barajlardan daha az su tüketilmesinin beklendiğine işaret etti. Bakan Pakdemirli, bu süreçte manâlı bir su can sıkıntısı yaşanmayacağını öngördüklerini bildirdi.

“İSTANBUL’DA HERHANGİ BİR SU PROBLEMİ YAŞANMASINI BEKLEMİYORUZ”

İstanbul’un jurnal içme ve yararlanma suyu ihtiyacının ortalama 3 milyon 200 bin metreküp olduğu bilgisini paylaşan Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Bu ihtiyacın kayda değer bir miktarı Devlet Su İşlerinin (DSİ) daha önce inşa ettiği Ömerli, Alibeyköy, Büyükçekmece ve diğer barajlar ile Yeşilçay ve Melen Sistemi’nden karşılanıyor. Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan, ülkemizin göz bebeği İstanbul’a su sağlayan barajların bir kısmı Anadolu yakasında bir kısmı ise Avrupa yakasında bulunuyor. Bu barajlar birbiriyle entegredir ve bütün barajlardan İstanbul’un her tarafına temizleme tesislerinden su aktarılabiliyor. Bugün itibariyle İstanbul’umuza su sağlayan barajların doluluk oranı ortalaması yüzde 27’dir. derhal hiç su gelmese deha İstanbul’un takriben 3 aylık ihtiyacını karşılayacak su, rezervuarlarda mevcuttur. Ayrıca her sene olduğu gibi kış aylarındaki yağışlarla ve baraj giriş akımlarındaki artışla birlikte İstanbul’da herhangi bir su problemi yaşanmasını beklemiyoruz.”

“ANKARA’NIN 2050’YE DEK SU SIKINTISI OLMAYACAK”

Bakan Pakdemirli, Ankara’daki barajlarda doluluk oranının da yüzde 13 seviyesinde olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Geçen sene aynı tarihte bu oran yüzde 12,7 seviyesindeydi. Ankara’da jurnal 1,2 milyon metreküp su kullanılıyor. Ankara’nın su yeterlilik durumunu barajlardaki doluluk oranları üzerinden kıyaslayarak spesifize etmek içten bir yaklaşım değildir. Zira 1 milyar 500 milyon metreküp depolama hacmine sahip Ankara’daki barajlarda şu an itibariyle 185 milyon metreküp su bulunuyor ve hiç yağış olmaması durumunda bile barajlardaki su, şehrin 5 aylık ihtiyacını karşılayabilecek miktardadır.”

Ankara İçme Suyu 2. Merhale Projesi Gerede Sistemi’nin inşasının 2019’da tamamlanarak regülatör ve tünelle işletmeye alındığını ve ASKİ’ye devredildiğini gösteren Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Ankara’nın 2050 yılı itibariyle ihtiyacı olan içme suyunu karşılayacak olan ve DSİ kadar inşa edilen Gerede Sistemi’yle, Bolu Gerede havzasındaki sular, ışıklı regülatör ve 31,6 kilometre uzunluğunda, 4,5 metre çapında, 40 metreküp/saat kapasitesinde Türkiye’nin en uzun içme suyu tüneliyle Çamlıdere Barajı’na albenili olarak aktarılmaktadır. Laf konusu tesis ile Ankara’ya yılda sıradan 226 milyon metreküp içme ve kullanım suyu tedarik edilmesi tasarlanmış olup, bu yıl Çamlıdere Barajı’na 170 milyon metreküp içme ve yararlanma suyu aktarılmıştır.”

Pakdemirli, vatandaşların, defalarca olduğu gibi suyu savurganlık etmeden ihtiyacı dek tüketmelerinin ve tasarruf ilkelerine maksimum derecede uymalarının önemine dikkati çekerek, Bakanlık olarak içme ve yararlanma suyu sıkıntısı yaşanmaması için gerekli yatırımları planlayarak, an be an hayata geçirmeye devam ettiklerini ve gerekli tedbirleri aldıklarını bildirdi. 

 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir