Baklava ustasından baklava motifli cami – HaberEvi Tüm Haberler

Baklavacı Süleyman Erçelebi, Çamlıca Mahallesi’nde babası Ali Erçelebi adına 3 bin 600 kişi kapasiteli cami yaptırdı. Yapımı yaklaşık 2 yıl süren caminin baklava dilimi şekildeki paslanmaz krom malzemenin yerleştirildiği 12 ufak ve 1 büyük kubbesi bulunuyor.

Caminin iç kubbesinde de baklava dilimi motifi kullandıklarını ve bu motiflere Allah’ın 99 isminin yazıldığını söyleyen Erçelebi, caminin yalnızca büyük kubbesindeki baklava dilimi metalleri yerleştirmenin 3,5 ay sürdüğünü dile getirdi. Mesleği gereği ve UNESCO kadar Gastronomi şehri seçilen Gaziantep’in en büyük simgesinin baklava olması nedeniyle camiyi baklava dilimi motifleriyle bezediklerini ifade eden Erçelebi, bu duruma görenlerin büyük alaka gösterdiğini kaydetti.

Kubbelere yerleştirilen baklava sarısı rengindeki 20 yıl paslanmaz krom malzemenin yurt dışından getirildiğini belirten Erçelebi şöyle konuştu:

“Baklavacılık baba mesleğimiz. Senelerdir aklımızda babamızın namına bir cami yaptırma projemiz vardı. Yapım aşamasında camiyi yapan ustalarla konuşarak çeşitlilik olmasını istedik. Ayrıca kendi mesleğimizi keza de Gaziantep’in ulusal tatlısı olan baklavayı camimizde göstermek istedik. Caminin dış kaplamasında baklava dilimini yerinde gördük çok da güzel oldu. Hoş tepkiler alıyoruz. Gaziantepimizle bağdaştı. Babamız da çok mutlu oldu tüm masrafları kendisi karşıladı, biz yalnızca üretim aşamasını peşine düşüp takip ettik. 4 minareli ve 1 büyük 12 küçük kubbeden oluşan camimizin avlusunda tekrar baklava dilimi motiflerin yer aldığı birde şadırvan var. Burada krom bir malzeme kullandık ve kubbeleri yaklaşık 3 bin tane baklava dilimiyle bezedik. Caminin içerisinde yeniden baklava dilimi motiflere Allah’ın 99 ismini yazdık. Bu yapılan sanıyorum ama Türkiye’de bir birincil. Yapmadan önceki Ar-Ge dönemimiz oldukça uzun sürdü. Üretim aşamasında da yalnızca asıl kubbenin yapımı yaklaşık 3,5 ay sürdü. Gaziantep’e şanslı olsun diyorum.”

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir