Bakanlardan İzmir depremi sonrası talimatlar | Video – HaberEvi Tüm Haberler

İzmir depreminin arkasında düzenlenen basın toplantısında bakanlar son bilgileri paylaştı.

BAKAN KURUM’UN AÇIKLAMALARI

Kurum’un açıklamaları şu şekilde:

“İlgili bütün bakanlıklarımız koordinasyon grubunda. Arama kurtarma faaliyetleri yapılmakta. Çabuk bir şekilde arama kurtarma faaliyetleri yapılmaktadır. Şu lahza sahada doğrusu yaklaşık 5 bin tane görevli personel bulunuyor. 475 araçla da arama kurtarma faaliyetlerimizi yürütüyoruz. 17 binada felaket gerçekleşmişti şu lahza arama kurtarma faaliyetleri 8 yapı da devam ediyor. 9 binada arama kurtarma faaliyetleri sonlandırıldı. AFAD, Kızılay ve belediyeler bölgeye çadır gıda gibi destekleri aralıksız sağlamaktadır.

Depremin olduğu andan itibaren şu asıl değin 100 vatandaşımızı kurtardık.

HASAR TESPİT UYARISI

Bakanlığımız bütün binalara girmek suretiyle zarar tespit çalışmalarını yapacaklar. Vatandaşlarımızdan ricamız zarar tespit çalışmalarının yapılmasının arkasında evlere girmek bu konuda önem talep etmektedir. Bir defa daha ihtar etmek istiyorum çünkü ağır hasarlı yıkılma riski olan binalarımız olduğu düşüncesindeyiz. Mobil labaratuarlarımız sahada betondan numune edinmek neticesinde sahiden sahada tespitlerimizi yapıp vatandaşlarımıza ulaştıracağız.

Canlarımızı kurtarmak adına hassasiyetle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bütün sivil toplum ekiplerimize teşekkürlerimizi sunuyorum. 15’nnci saatte Fadime Tolu’yu kiplerimiz sağ salim çıkardı. 17 saat sonra da 16 yaşındaki İnci kızımız kurtuldu. Yaklaşık 17 saat sonra Hülya Özmet hanımefendi yaklaşık 17 saat sonra kurtarıldı. İnşallah ekiplerimiz yıkıntıilginç altından sağ salim yeni vatandaşlarımızı da çıkaracak.”

TARIM VE ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ’DEN AÇIKLAMALAR

Bakan Pakdemirli şu ifadelerde bulundu:

Devletin burada olduğunu spesifize etmek isterim. İşler gerçekten olması gerektiği gibi yürüyor. Cümbür Cemaat sahada birbirinden kıymetli hizmet ediyor. Dün gece sahada şunu gördük acaba vatandaş bekleme uzadıkça acaba ‘bakanlar buradan ayrılır mı?’ diye düşünüyor. Biz buradayız vatandaşlarımızla beraber olacağız olsak da olmasak da çalışmalarda en ufak bir aksaklık olmaz. Öncelik hala göçük aşağı kalanlar akabinde de açıkta kalanlar barınma ihtiyacı olanlar. İletişimde ulaşımda emniyet de herhangi bir beceriksiz kalmadı.

Biz burada yaraları sarmak için buradayız. Bu büyük bir afet inşallah en yakın zamanda bu yaraları sarıyor olacağız. Çalışmalara devam ediyoruz. Buradayız.

ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK: ACİL YARDIM ÖDENEĞİ ÇIKARDIK

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, ”Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Biz de depremi duyar duymaz tüm ekiplerimizi seferber ettik. Psikososyal yardım veremeye de devam edip ailelerimizi ziyaret ediyoruz. Yeniden vakıflarımızın ivedi ihtiyaçlarımızı yerine getirmek nedeniyle 5 milyonluk ivedi destek ödeneği çıkardık 3 milyon da AFAD göndermişti. Dolayısıyla 8 milyonluk bir acele yardım ödeneği çıkmış oldu. Her Yerde geçmiş olsun diliyorum.” dedi.

HAK BAKANI ABDÜLHAMİT GÜL: PROVOKE EDENLERE KARŞI SORUŞTURMALARINI BAŞLATMIŞTIR

Yargi Bakanı Abdülhamit Gül, ”Bütün kurumlarımız İzmir’in yaralarını saramaya devam edecek. Dualarımız yıkıntıilginç altındaki vatandaşlarımızla. Karşılıklı acılar iki taraflı duygudaşlığı gerektirir. Cumhuriyet başsavcılıklarımız acılarımız yıkıntıilginç altındayken bu acıları provoke edenlere aleyhinde soruşturmalarını başlatmıştır. Keşimse birliğimizi kardeşliğimizi acımızı suiistimal edemez bunu etmek isteyenlere de adaletimiz katiyen müsaade etmeyecektir. 3 kişi Tekirdağ, Adıyaman ve Gaziantep’te gözaltına alınmıştır. Tüm süreçlerde tekrar gerekli takip yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER’DEN AÇIKLAMA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ”Binlerce vatandaşımız dıştan yaşamaya başladı. Yapılacak fazla şey var iaşesinden cep telefonu şarjına kadar binlerce gereklilik var. İzmir’in yanındayız ve çözmek için canla başla ne yapılması gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. Tüm İzmir’e baştan teşekkür ediyorum.” dedi.

öte yandan İzmir milletvekili eski TBMM başkanı ve eski Başbakan Binali Yıldırım da toplantıya katıldı.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir