Bakan Ersoy: Çanakkale Savaşı batıklarını gün yüzüne çıkarıyoruz – HaberEvi Tüm Haberler

Bakan Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2021 yılı bütçe sunumunu yaptı. 2020 yılı sonunda toplam 58 milyon misafiri ağırlamayı ve 40 milyar doların üstünde bir turizm geliri elde etmeyi hedeflediklerini belirten Ersoy, ama Covid-19 salgını sebebiyle turizm hareketlerinde de ciddi bir daralma yaşandığını söyledi. Bakan Ersoy, salgınının sektör üzerindeki negatif etkilerini en aza indirmek için ‘Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’nı başlattıklarını anımsatarak, bunun sonucunda 2020 Eylül sonu itibarıyla 5 bine yakın tesisin uluslararası kontrol firmaları kadar denetlendiğini ve sertifika almaya yargı kazandığını söyledi. Bakan Ersoy, sertifika programının 15 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla 50 oda ve üzeri konaklama tesisleri için gerekli ayla getirildiğini bildirerek, “Bakanlığımız kontrol elemanları ve gizli tip denetimleri ile beraber, tesisler ayda 3 hatta 4 kere denetlenmektedir” dedi.

‘DÜNYA BİRİNCİLİĞİNİ HEDEFLİYORUZ’

Ersoy, bu yaz Rusya, İngiltere, Almanya, Ukrayna pazarlarının seyahat için en çok tercih ettiği ülkelerden olduklarına dikkat çekerek, “Ülkemiz, milletlerarası Mavi Bayrak Programı çerçevesinde 2020 yılında 486 plaj ile dünya sıralamasında 3’üncü konumdadır. 2023 yılına değin Mavi Bayraklı Plaj sayımızı hızla artırarak dünya birinciliğini hedeflemekteyiz. Turizmin yoğun olduğu bölgelerde lokal halkın da taleplerini dikkate alarak Çeşme, Bodrum, Kadriye ve Belek olmak üzere 5 yıldız standardında toplam 4 adet bedava ırk plajı vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. 2021 yılında da Manavgat ve Kemer (Antalya) ile İçmeler (Marmaris/ Muğla) edinmek üzere 3 adet daha bedava insanlar plajını hizmete açacağız. Bakanlık olarak, yeni turizm yatırımlarının hayata geçirilmesi noktasında çalışmalara devam etmekteyiz. Bu projelerden en önemlisi hiç kuşkusuz Ege Turizm Merkezinin birincil etabı olan Çeşme Projesi’dir. Bu kapsamda Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi 13 Eylül 2019 tarihinde ilan edilmiştir. Söz konusu bölgede projelendirme ve tasarlama çalışmaları 2021 sonunda tamamlanacak olup, 2023 yılında bölgenin turizme kazandırılması hedeflenmektedir” dedi.

‘CSO KONSER SALONU 3 ARALIK’TA AÇILIYOR’

Bakan Ersoy, yeni yapılan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nun 3 Aralık’ta hizmete açılacağını kaydederek, “Kadrosu 30 genç yeni sanatkâr ile güçlenen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, artık dünya liginde. Yeni Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası 2023 koltuk kapasiteli Büyük Salon ve 500 koltuk kapasiteli Mavi Salon ile hizmet verecektir. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın 60 yıldır kullanmakta olduğu 600 kişilik Tarihi CSO Salonu ise oluşturulacak sanat adası içinde faaliyetine devam edecektir. Sergi mekânı ve açık hava alanlarından oluşan müzik kampüsü, 3 Aralık 2020 tarihinde, ülkemizin ve dünyanın meşhur müzisyenlerinin katılımıyla hizmete açılıyor. Milli kültürün tanıtılması ve toplumsal kalkınmaya katkılarıyla büyük öneme sahip olan kültür merkezi yatırımlarına da devam edilmektedir. Atatürk Kültür Merkezi, 95 bin 600 metrekare kapalı alanda yeni yapısıyla İstanbullularla buluşuyor” diye konuştu.

‘SHERLOCK HOLMES GİBİ İZ SÜRÜYORLAR

Bakan Ersoy, kültür varlıklarının yurt dışından iadesinin sağlanarak ait oldukları topraklara getirilmesi çalışmalarının yanı sıra, yurt içinde de kültür varlığı kaçakçılığının önlenmesi ve kaçak kazıların engellenmesine yönelik çalışmalara büyük tartma verdiklerini söyledi. Ersoy, şöyle konuştu:

“Mart 2020’de Kaçakçılıkla Uğraş Dairesi Başkanlığı kurulmuş ve bu alanda çalışan uzman sayımız 3 kat artırılmıştır. Ekip Sherlock Holmes gibi iz sürüyor. Bu devingen yapılanma tamamen; yurt içindeki önleyici araştırmalar, kamuoyunun her kesimine karşın eğitim ve farkındalık aktiviteleri ve yurt açık havada gerek tanıdık olmayan müze koleksiyonlarında yer alan gerekse çevrimiçi müzayedelerde satışa çıkarılan eserlerin tespiti ve ülkemize kazandırılmasına yönelik etkinlikler büyük bir ivme kazanmıştır. Ayrıca bu alandaki hukuki altyapıyı güçlendiren mevzuat çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede 1984 yılından bu yanlamasına vatandaşlarca yapılan ruhsatlı hazine kazılarına dair hükümleri düzenleyen Define Arama Yönetmeliğinde Temmuz 2020’de zorunlu şartların değişmesi yapılmıştır. Yeni düzenleme ile muğlak noktalar netleştirilmiş, izinli hazine kazıları sırasında çevreye, altyapı hizmetlerine ve insan sağlığına hasar verilmesini engelleyecek maddeler getirilmiştir.”

‘2021’DE TAMAMLANACAK’

Bakan Ersoy, restorasyon çalışmaları süren tarihi yapıların hizmete açılmaya devam ettiğini açıklama edere, şunları kaydetti:

“2000 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne alınan Sümela Manastırı’ndaki çalışmaların birinci etabı 25 Mayıs 2019’da, ikinci etabı da 28 Temmuz 2020’de tamamlanmıştır. Bu çalışmaların ardındaki yoğun ziyaretçi alan manastırın, daha önce hiç ziyarete açılmamış olan bölümleri de üçüncü etap olarak planlanmış olup, 2021 yılında tamamlanacaktır. UNESCO Dünya Servet Listesi’ndeki varlık sayımız 2018 yılında listeye alınan Göbeklitepe ile 18’e yükselmiştir. Geçici Servet Listemizde bulunan Malatya Arslantepe ve Gordion’a ait Dünya Miras Listesi adaylık dosyası ön değer biçme tamamlanmak üzere UNESCO Dünya Servet Merkezi’ne iletilmiştir. Beypazarı Tarihi Kenti (Ankara), İzmir Tarihi Liman Kenti, Karatepe-Aslantaş Kazıbilimsel Alanı (Osmaniye), Koramaz Vadisi (Kayseri) ile Zerzevan Kalesi’nin (Diyarbakır) UNESCO Dünya Geçici Miras Listemize dâhil edilmesi sağlanarak, listedeki varlık sayımız 2020 yılı itibariyle 83’e ulaşmıştır.”

‘105 YIL SONRA DALIŞA AÇMAYI PLANLIYORUZ’

Bakan Ersoy, Gelibolu Tarihî Alanı’na öbür bir önem verildiğini vurgulayarak, “Tarihî Bölge’da kalelerin, yolların ve surların restorasyonu, şehitliklerin ihyâsı, kültür ve sanat merkezlerinin kurulması, siper canlandırmaları projelerini gerçekleştiriyoruz. Benzersiz mücadelenin kutlama etkinliklerini gerçekleştirmeye çaba ediyoruz. Covid-19 sebebiyle tören ve etkinliklere katılımı dar tutarken, Hilalin Gölgesinde Gizli Abideler, Şehit Binbaşı Ali Faik Bey ve İki Hilal, Tek İstikbal sergileri ile ziyaretçilerin müze ile mekân aralarında temas kurmalarını sağladık. Ayrıca bu yıl, Çanakkale Savaşları Mobil Müze Projesi ile Çanakkale ruhunu gelecek kuşaklara adapte etmek için destanın aziz hatıralarını şu ana dek 41 şehrimize ulaştırdık. Çanakkale Savaşı batıklarını 105 yıl sonradan TÜBİTAK iş birliğinde Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı Projesi ile gün yüzüne çıkarıyor ve dalışa açmayı planlıyoruz” dedi.

KAPADOKYA’DAKİ FIRARI YAPILAR

Bakan Ersoy, Kapadokya’da gittikçe çoğalan kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için kurulan Kapadokya Alan Başkanlığı’nın 706 konuyu karara bağladığını bildirerek, “Laf konusu kararlar içerisinde yeni inşa mimari, restorasyon, tadilat ve başvuru projelerine karşın kararlar bulunmakta olup, 28 adet inşa taşınmaz kültür varlığı olarak kayıt edilmiş, 6 adet de sit alanı kayıt işlemleri tamamlanmıştır. Bunun haricinde 183 öbür izinsiz dilekçe konusunda, kaldırma/kapatma kararı alınmıştır. Kapadokya alanının bütününe ilişkin yapılması gereken üstteki ölçekli plan ve bu planın hazırlanmasına yönelik çalışmalara başlanılmış olup etkinlikler devam etmektedir” diye konuştu.

‘334 OPERASYON GERÇEKLEŞTİRİLDİ’

Telif hakkı sahiplerine adalet ettikleri korumanın sağlanması ve kültür endüstrisinin güçlendirilmesinin bakanlığın öncelikli hedeflerinden biri olduğunu söyleyen Bakan Ersoy, şöyle konuştu:

“Bu niyet doğrultusunda telif hakları alanında gerekli yönetmelik, korsanlıkla mücadele, eğitim, farkındalık ve sektörel destekleme faaliyetleri sürdürülmektedir. Bu kapsamda ülkemiz kültür endüstrisini yaratıcı sektörlerin yarattıkları ekonominin boyutunu ve potansiyelini değer biçmek amacıyla başlattığımız egzersiz sonucu bir rapor hazırladık. Dünya Fikri Sahiplik Örgütü’nün belirlediği metodolojiyle hazırlanan söz konusu rapor, kültür endüstrilerine ilişkin idareli göstergelerin ortaya konulması ve bu alana yönelik politikaların belirlenmesi açısından önemlidir. Ayrıca telif hakları alanında bir uzmanlaşma kütüphanesi oluşturulması nedeniyle çalışmalar başlatılmıştır. Sinema ve müzik eserleri ile kitaplarda zorunlu olan flandra, korsanla mücadelede en etkili uygulamalar arasındadır. 2020 yılının ilk 9 ayında yaklaşık 349 milyon flandra verilmiştir. Ayrıca, il teftiş komisyonları tarafından 2020 yılının ilk 9 ayında gerçekleştirilen 334 operasyon, korsan faaliyetlerin kaynağında engellenmesini sağlamıştır.”

‘2021 YILI BÜTÇESİ 6 MİLYAR 826 MİLYON TL’

Bakan Ersoy, 2021 yılı bakanlık bütçesine ilişkin ilişkin ise, “2021 yılı bütçemiz 6 milyar 826 milyon 518 bin TL olarak öngörülmektedir. Kültür alanı ile ülkemizin ekonomik kalkınmasında en manâlı etkinlik alanlarından biri olan turizm alanının bağdaştırılması noktasında hassasiyetle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Özgün kültür mirasımızın sürdürülebilir korunmasını temin etmek; kültür sanat kurumlarımızı teşvik etmek, turizmde pazar payımızı artmak ve ülkemiz için en doğru algıyı oluşturmak amacıyla 2021 yılı bütçemizi en etkin ve verimli şekilde uygulamak azmindeyiz” dedi.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir