BAE Veliaht Prensi’nin danışmanı Dahlan hakkında ‘kırmızı bülten’ talebi | Video – HaberEvi Tüm Haberler

AA muhabirinin edindiği bilgiye takriben, BAE adına casusluk yaptıkları iddiasıyla 19 Nisan 2019 İstanbul’da gözaltına alınan Samir Semih Şaban ve Yusuf Hasan’ın, Muhammed Dahlan göre Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları ve Türkiye’de yaşamış Filistinli kanaat önderleri hakkında data toplamak için görevlendirildikleri, “sıcacık şahit” ifadeleriyle belirlendi. 

Dar tanık “Poyraz”ın, Samir Semih Şaban ve Yusuf Hasan’ın Dahlan ile irtibatlı olduklarına karşın ifadeleri, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma dosyasına girdi.

“Poyraz”, şüphelilerden Şaban’ın kendisiyle görüştüğünü, bu görüşmede Türkiye’de ikamet eden Filistinli ve Mısırlı bazı kişiler hakkında data istediğini anlattı.

Yusuf Hasan, cezaevinde intihar ederken Samir Semih Şaban, Dahlan hakkında yürütülen soruşturma dahilinde tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, BAE Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın danışmanı Muhammed Dahlan hakkında “kırmızı duyuru” talebinde bulundu.

KIRMIZI BÜLTEN NEDİR?

“Kırmızı bülten”, bir ülkenin adli makamlarınca aranan hükümlü, kararsız veya sanıkların ilgili ülkeye geri verilmesi amacıyla görüldüğü yerde yakalanması için İnterpol Genel Sekreterliğince çıkartılan, aranan kişilerin açık kimliği ve isnat edilen suça ilişkin adli bilgiler, ilgililerin bulunduğu yer tespit edildiğinde alınması gereken tedbirler ile mevcutsa resim ve parmak izi fişlerini içeren bültene bahşedilen ad.

Uygulamada kırmızı bültene istinaden aranan şahsın ülkesinde bulunduğunu saptayan devlet, gerekli gördüğü takdirde şahsın geçici olarak tutuklanmasını sağladıktan sonradan arayan devleti durumdan haberdar ederek geri verme talepnamesinin iletilmesini istemekte; bunun üzerine, arayan devlet tarafından şahsın bulunduğu devlete geri verme talepnamesi gönderilmekte.

DAHLAN TERÖR ARANANLAR KIRMIZI LİSTE’DE

Hakkında yakalama kaydı bulunan Muhammed Dahlan’ın, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimini finanse ettiği öne sürülüyor.

“Anayasal düzeni cebren değiştirmeye teşebbüs etmek”, “devletin güvenliğine ilişkin sıcacık kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama yapmak”, “devletin sıcacık kalması gereken bilgilerini siyasal ya da askeri casusluk nedeniyle karşılamak”, “devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bakımlı kalması gereken bilgileri izah etme” ve “uluslararası casusluk yapma” suçlarından aranan Muhammed Dahlan, Terör Arananlar Kırmızı Liste’de yer alıyor.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir