Ampute hayvanlar burada tedavi altına alınıyor | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Elazığ yolu üzerinde bulunan Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezine ekiplerce getirilen sahipsiz hayvanlar rutin muayeneden geçiriliyor, sağlık durumlarına kadar kafeslere alınarak, çare süreci başlatılıyor. 700 hayvana hizmet sunan merkez işkenceyle ve çeşitli nedenlerle yaralanan, uzuvlarını kaybeden 200 kedi ve köpeği de sağladığı destekle hayata bağladı.

“BU HAYVANLARI HAYATA KAZANDIRIYORUZ”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sıhhat İşleri Daire Başkanı Muhammet Kasım Açık Fikirli, AA muhabirine, Diyarbakır’da ilk kez kedi ve köpek elde etmek üzere 700 hayvana hizmet verdiklerini söyledi.

Barınakta bununla birlikte ampute hayvanların da bakımını yaptıklarını ifade eden Okumuş, “Takriben 200 kazaya uğramış, darp edilmiş hayvanın muayene, bakım ve tedavilerini yapıyoruz. Sosyal yükümlülük projesi olarak da bu hayvanları hayata kazandırıyoruz.” dedi.

Aydın, ilçe belediyelerine de hizmet desteği sunduklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Ampute işlemlerini rehabilitasyon ve bakımevimizdeki veterinerlerimiz aracılığıyla yapıyoruz. İnsanlar değin hayvanların da hayat hakları var ve onları yaşama bağlantı kurmak için uğraş gösteriyoruz. İnsani olarak hayvanları Allah’ın emaneti olarak görmekteyiz. Emaneti en iyi şekilde tedavi etme ve hayata kazandırma çabası içerisindeyiz. Başta çocuklar bilmeli oysa bunlar bizim sokaklardaki arkadaşlarımız. Onların da sevgiye fakir olduğunu unutmayalım ve onlara şefkat gösterelim.”

“SAHİPLENMEK İSTEYENLERİN O¨ZELLİKLE ENGELLİ HAYVANLARI TERCİH ETMELERİNİ İSTİYORUZ”

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Diyarbakır Temsilcisi ve Diyarbakır Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Sevgi Ekmekçiler de birçok hayvanın sokakta yaşamanın getirdiği zorluklar, uğradığı zor ve trafik kazaları sebebiyle engelli kaldığını belirtti.

Hayvanların, insanların tersine seslerini ve acılarını kimseye duyuramadığına sinyâl eden Ekmekçiler, “Bazıları sokakta engelleri ile yaşam savaşı vermekte ve kısa zamanda da ölmekte. Şanslı olanlar gönüllüler göre sahiplenilmekte ya da engelli hayvanların da bulunduğu bir bakımevine götürülmekte.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Hayvan Huzurevi ve Rehabilitasyon Merkezinde 10 yılı aşkın süredir yaşlı, ampute köpekler ve gözleri görmez ülkü gelen onlarca kedi olduğunu aktaran Ekmekçiler, en can sıkıcı olanın ise sahipleri kadar bazı engelli hayvanların terk edilmesi olduğunu bildirdi.

“Çoğunlukla trafik kazalarından buraya geliyorlar veya ateşli silah yaralanması, düşme, cefa sonucu engelli kalan hayvanlarımız bunlar.” diyen Ekmekçiler, şunları kaydetti:

“Birçok ağırlık hayvanı sakatlanınca sahipleri göre sokağa terk edilmekte. Engelli insanların bile dünyada yaşamaları çok zorlama. Engelli hayvanlar için bu şart daha da zorlama. Hayvan sahiplenmek isteyenlerin özellikle engelli hayvanları seçim etmelerini istiyoruz.”

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir