Almanya’dan gelen koronavirüs aşısı gönüllülere yapıldı | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde, Almanya’da üretilen ve dünya genelinde 44 bin gönüllü üzerinde test edilecek olan aşının, test çalışmalarına başlandı. 1’i sıhhat çalışanı almak üzere 3 gönüllü üstünde başlanan testlerde, 70 kişiye aşı yapılması planlanıyor. Türkiye’de 9 öbür merkezde yapılacak testlerde, 18 ve 89 yaş arasındaki kişiler arasından seçilen gönüllülerin, yapılan ilk aşının ardından düzenli olarak sıhhat kontrolü yapılacak ve olumsuz bir durumla karşılanmaması halinde 21 gün daha sonra ikinci doz yapılacak.

Kocaeli Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi Sıla Akıcı, ”Bu alıştırma aşının faz 3 çalışması. Bizim ülkemizde de 9 merkezde benzer anda deneniyor ve her merkez 70 dek gönüllü olacak. Gönüllüler 18-89 yaş arasındaki kişilerden seçiliyor. Herhangi bir kronik hastalığı olması da kayda değer yok. Gönüllülere 21 gün sonradan ikinci bir doz daha aşı yapılacak ve düzenli olarak taramalarını yaparak tabi etkisi ve enfektevitesini göreceğiz. genel olarak tüm dünyada 44 bin kişi üstünde denenecek” dedi.

‘BU AŞIDA DA BİR BAĞLI ETKİ OLACAĞINI SANMIYORUM’

Kocaeli Üniversitesi’nde daha önce Çin’den gelen bir aşının testlerinin devam ettiğini ve orada bir ast etki görülmediğini ifade eden Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, ”Ülkemizdeki aşı çalışmaları acilen devam ediyor. Bir önceki aşımız Çin’den gelen aşıydı, afiyet çalışanları üstünde yapılıyor. derhal Almanya’da, başında da Türk bir hocamızın olduğu aşı grubunun aşısını yapacağız. Ülkemizdeki aşı çalışmalarının da iki hafta içerisinde yürürlüğe gireceğini biliyoruz. Ast bu çalışmaların safha dönemleri var, acilen aşama 3 çalışmasını yapıyoruz. Bu denemelerin arkasında da önümüzü azıcık daha görmeye başlayacağız. Yapılan aşıya aleyhinde oluşan vücuttaki koruyucu antikorların ne düzeyde olduğu, ne dek düzeyde koruyucu olacağını bilmiyoruz. Bir sonraki aşamada toplumsal bağışıklık açısından da önemli. Daha önceki Çin aşısında şu başlıca dek herhangi bir ast etki görülmedi. Bunda da bir yan etki olacağını sanmıyorum” diye konuştu.

‘DÜZENLİ SAĞLIK TARAMALARI YAPILACAK’

Aşı yapılan gönüllülerin sağlık durumu çalışanlarının yanı sıra diğer gönüllüler üstünde de yapıldığını bildiren Sadettin Hülagü, şöyle konuştu:

”Çift kör tekniği ile yapıyoruz aşıyı. şu anda biz sıhhat çalışanları zeka, aşıyı uygulayanlar da gönüllü olanlar da aşı mı yahut plasebo mu olduğunu bilmiyor. Aşı yapıldıktan daha sonra bilimsel ölçümleri yapılacak. 3 hafta sonra antikor seviyelerine bakarak etkili mi yoksa yok mi onu yoklama edeceğiz. sonra gönüllüye plasebo verilmiş olsa da onlara baştan aşı verilecek ve onlar aşısız bırakılmayacak. Keza dışarıdan ithal açısından bıkkınlık olacağını sanmıyorum keza de kendi ülkemizdeki aşı dozlarına da tatmin edici dozda zaten çalışma yapılıyor. Ilk Kez sağlık çalışanları ve yüksek tehlike taşıyanlardan açtırmak üzere bütün toplumda aşı çalışmaları devam edecek gibi görünüyor.”

‘YAKINLARIMIN HEPSİ AŞI YAPTIRMA DEDİ’

Çalışmalara katkı belirlemek istediği ve bu tarihi belli başlı tanıklık etmek için gönüllü olduğunu ifade eden millet çalışanı Hakan Kutlu, ”Marttan beri, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonradan dünyanın gördüğü en büyük felaketi yaşıyoruz. Eskisi gibi annemizin elini öpmenin, maskesiz dolaşmanın anahtarı o küçük tüplerin birisinin içinde saklı. Ben buna inanıyorum. Gönüllü olarak bu işe katkı karşılamak istedim. Umarım hoş sonuçlanır. Bu çalışmanın Türkiye’de yapıldığını duyar duymaz ‘ben bu işin içerisinde olmalıyım’ diye düşünerek, bu asıl tanıklık etmek istedim. Yakınlarımın hepsi ‘gönüllü olma’ dedi. Onların da fikri sonra değişti. Gelişmeleri görünce onlar da yardım verdi. İçimde hiçbir dehşet yok” dedi.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir