Akşener: Kur artarken enflasyonu durduramazsınız – HaberEvi Tüm Haberler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı’ndaki konuşmasına, “Azerbaycan’dan gelen mutlu haberlere sevinemeden İzmir’de yıkıldık. Hafta sonu yaşadığımız yer sarsıntısı felaketi nedeniyle kalbimiz İzmir’de atıyor.” sözleriyle başladı. 

Hayatını kaybedenlere rahmet, yaralananlara acil şifalar dileyen Akşener, İYİ Parti olarak cumartesi günü İzmir’de olduklarını, başta AFAD elde etmek üzere devletin tüm birimlerinin, belediyelerin, özel arama kurtarma ekiplerinin, sağlık durumu ordusunun canla başla uğraş ettiğini anlattı.

Türkiye’nin bir yer sarsıntısı kuşağı üstünde olduğunun ve atılacak her adımın bu gerçeğe uygun olması gerektiğinin altını çizen Akşener, şunları söyledi:

“Maalesef depremi yaşadıktan daha sonra bir zaman konuşup sonrasında sözde hiçbir şey olmamış gibi davranılması vatandaşlarımızı daha büyük tehlikelerle baş başa bırakıyor. Metropolleri çeyrek yüzyıl, ülkeyi de 18 yıl yönetip sizden, benden daha çok şikayetçi olan zihniyeti gördükçe Türk siyaseti namına utanıyorum. Milletimiz acıyı topyekun yaşarken, partisinin il kongresini iptal etmeyip, üstelik güya hiç sorumlulukları yokmuş gibi sadece geçmiş idareleri suçlayan siyasi rantçıları gördükçe utanıyorum. Yapılan ihbarlara rağmen, parmağını kıpırdatmayan bakanlıkları gördükçe, 21 yıldır toplanan deprem vergilerine karşın bu meselede ciddi bir yol alamayan yönetim anlayışını izledikçe, koltuk meraklılarının yandaş müteahhitleriyle el ele verip vatandaşlarımızın hayatını hiçe saymalarına şahit oldukça ayaklanma ediyorum.

Bugüne değin depreme hazırlık konusunda bahşedilen tüm önergeleri reddeden hastalıklı kafaya, kentsel dönüşümü ranta, fırsatçılığa dönüştürenlere, İmar Barışı adı aşağıda çürük binaları yasallaştıranlara, o binalarda kolon kesecek değin gözünü para bürümüşlere isyan ediyorum. Yarından tezi yok Meclisimizde bu konularda baştan adım atacağız. Siz de elinizi taşın altına koyun ve bizlerden hesap sorun. Siz hesap sormazsanız, rant iştahı ve sorumsuzlukla gelen bu facia tabloları bitmeyecek.”

“KUR ARTARKEN ENFLASYONU DURDURAMAZSINIZ”

Devlet idaresinde ciddiyetin kalmadığını iddia eden Akşener, dövizin artmasının her ürünün fiyatının artmasına yol açtığını, oysa Hazine ve Maliye Bakanı patent albayrak’ın oralı bile olmadığını dile getirdi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın “Döviz kurlarıyla ilgili hedefimiz yok.” dediğini anımsatan Akşener, “Milletin refahından sorumluluk sahibi olanlar, ‘Millet bizim umurumuzda değil’ diyorlar.” ifadesini kullandı.

Merkez Bankasının, para politikası siyasi rant uğruna kullanılmasın diye egemen olduğunu bildiren Akşener, “Buradan güvey Bakanı uyarıyorum; Merkez Bankası Başkanı’na çaycın gibi davranmaktan vazgeç. Kayınpederinle birlikte geliştirdiğin, tarihteki tüm ekonomistleri mezarında ters döndüren o meşhur, ‘faiz sebep, enflasyon sonuçtur’ teorinizi uygulamaktan bundan böyle vazgeç.” dedi.

Bu yanlışta daha artı ısrar edilmemesi gerektiğini savunan Akşener, “Döviz kurları artarken fiyat istikrarı sağlayamazsınız, enflasyonu durduramazsınız. Bunu anlamanız için daha kaç meslek yerinin batması gerekiyor? Bunu anlamanız için daha kaç kişinin işsiz kalması gerekiyor?” diye konuştu.

Kurdaki artışın yüksek olan enflasyonu daha da artırdığına dikkati çeken Akşener, “Türkiye’nin Türk Lirası cinsinden dış borcunu artırıyor. Bütçenin faiz giderleri öncelikle edinmek üzere bütün giderlerini artırıyor. Firmaları, iflasla ya da fabrikalarını değil pahasına yabancılara satmakla karşısında karşıya bırakıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Meral Akşener, Türkiye’nin yüksek bütçe açığı ve cari açıkla karşı karşıya olduğunu belirterek, “Devleti yönetenlerden hiçbir ses değil. Bankacılık sistemi her geçen gün büyüyen önemli bir faiz riskiyle aleyhinde karşıya, devleti yönetenlerden çıt yok. Hakiki sektör firmalarımızın 292 milyar dolar döviz yükümlülüğü var. Yılbaşından bu yanlamasına dolar kuru 2 lira 40 kuruş artmış, yani firmaların borçları 700 milyar lira artmış. Devleti yönetenler hala parmağını oynatmıyor.” ifadelerini kullandı.

“Pandemide vatandaşlarımıza bütçeden aracısız yapılan takviye yalnızca 10 milyar lirayken, 19 katının kodamanların cebine girmesine gürültüsüz kalamayız.” diyen Akşener, “Milletin parasını faize aktarırken son derece eli bol olan iktidarın, millete gelince cebinde akrep olmasına gürültüsüz kalamayız. Kimse kusura bakmasın, sessiz kalmayacağız.” dedi.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir