AKP yeniden çark etti: Biden ile işbirliği arayışı – HaberEvi Tüm Haberler

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, daha önce “Türkiye’nin iç işlerine müdahale” ile suçladıkları Joe Biden’in başkanlık seçimini kazanmasının ardındaki bu defa “yeni dönem” vurgusu yaptı. Çavuşoğlu, TBMM’de yaptığı değerlendirmede, “ABD’deki yeni dönemde hesaplı, siyasi ve emniyet işbirliğimiz açısından ilişkilerimizde yeni sayfalar açabilmemiz manâlı olacak” dedi.

AKP yine çark etti: Biden ile işbirliği arayışı

BirGün Ankara

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Dışişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri esnasında yeni dönem dış politikası hakkında görüşlerini ifade eden Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD ile ilişkilerde yeni sayfa” vurgusu yaptı.

Daha önce Türkiye’nin iç işlerine müdahale etmekle suçladıkları Joe Biden’in kazandığı ABD seçimleri hakkında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “ABD’deki seçim dönemi ve siyasi kutuplaşma, sorunlarımızın aşılması için gerekli diyaloğun etkili şekilde hayata geçirilmesini güçleştirdi. ABD’de seçimler yapıldı. İlişkilerimizi iki ülkenin de stratejik çıkarına olacak şekilde tekrar olumlu bir mecraya sokmak için gereken çabayı göstereceğiz. Bu yeni dönemde de idareli, siyasi ve emniyet işbirliğimiz açısından ilişkilerimizde yeni sayfalar açabilmemiz manâlı olacak. Yeni dönemde yüce meclisimizin ‘Kongre’yle ilişkileri ve parlamenter diplomasi de özel tartma taşıyacak” dedi.

Başta ekonomi edinmek üzere fazla sayıda alanda yaşanan sorunların arkasında iktidar göre her yerde ortaya atılan “AB üyeliği” hedefine de değinen Çavuşoğlu, “Doğu Akdeniz ve Ege’de yaşanan gelişmeler maalesef AB ile ilişkilerimize de tesir ediyor. Yunanistan ve GKRY ikilisi yalnız yok. Aralıksız aleyhimize suistimal ediyorlar. AB’nin bu yanlıştan dönmesi gerekli. Bunu başarırlarsa işbirliğimizden bütün Avrupa kazanır. Başaramazlarsa da tüm Avrupa hasar görür. AB’nin yaptığı hataları anlaması ve Türkiye’nin üyeliğinin birliğe katacağı değeri görmesini bekliyoruz” diye konuştu.

411 BİN SURİYELİ GERİ DÖNDÜ

Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmeleri için gerçekleştirildiği açıklanan Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarının sonuçları hakkında da veri veren Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Suriye’deki gelişmeleri ulusal güvenliğimiz ve yöresel barıştırma ve istikrar perspektifinden değerlendiriyoruz. Sınırımızda terör koridoru oluşturmaya çalışanlara gereken yanıtı verdik. Rejimin İdlip’teki ateşkesi ihlal etme teşebbüslerine karşı teyakkuzdayız. Bölgedeki günahsız sivilleri korumakta da kararlıyız. Bugüne kadar, 3,6 milyondan pozitif Suriyeli’ye konut sahipliği yaptık. Derhal de Suriyelilerin terörden arındırdığımız yerlere tehlikesiz bir şekilde geri dönüşlerini sağlıyoruz. Bu çerçevede, anılan bölgelere 411 bin civarında Suriyeli geri döndü.”

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir