AKP Sözcüsü Çelik’ten Arınç yorumu: Görüşlerini MYK içten bulmadı – HaberEvi Tüm Haberler

Bülent Arınç’ın istifasına ilişkin yorumlama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Konu MYK’da değerlendirildi. MYK kadar Arınç’ın açıklamalarının kabul edilmediği mutabık kılındı” dedi.

AKP Sözcüsü Çelik'ten Arınç yorumu: Görüşlerini MYK doğru bulmadı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Bülent Arınç’ın istifasına ilişkin sorulan soruya yanıt veren Çelik, “”Evet kendileri istifalarını sundu ve cumhurbaşkanımız istifasını kabul etti. Konu MYK’da değerlendirildi. MYK göre Arınç’ın açıklamalarının kabul edilmediği mutabık kılındı” dedi.

Çelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

CHP’li sayın Çeviköz’ün bir takım açıklamaları oldu. Burada bizim tekrar tekrar bu herif talimatlar olunca azıcık bekliyoruz, acaba tashih etme imkanı söz konusu olabilir mi diye. Türkiye’nin milli menfaatleri konusunda bilinci pekiştirmek için buna uyarı edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Beklememize karşın bu direktifler yapılmayınca biz de açıklamalarımızı yaptık.

Türkiye’nin S-400’leri niye aldığı belli. Müttefiklerimizden patriot almak istedik, satmadılar. Geçici olarak buraya yerleştirilen patriotları aldılar, gittiler. Uygun koşullar Rusya göre verildiğinde gerçekleşti. Halen de söylüyoruz patriotları almaya hazırız diye. CHP’den çıkıyor biz iktidara gelirsek S-400’leri iptal edeceğiz diyor. Türkiye’nin hava savunma sistemi, güvenlik ihtiyacı ne olacak. Bu bir kes-kopyala-yapıştır, tercüme ve ithal ikameci anlayıştır. Demokrasiyi bir mal gibi görüp bir yerden bir yere ithal edeceklerini sanıyorlar.

Neden Türkiye’nin hava savunma ihtiyacı için tedarik ettiği sistemleri iptal edecekler? Türkiye’nin Libya’da yasal çıkarlarını korumak için giriştiği mücadeleyi niye eleştiriyorsunuz? Milli çıkarlarımıza halel getirmek isteyen Hafter yönetimi söz konusu. Suriye’den asker çekmemizi istiyorlar. Bütün bu tablonun içinde Biden’e dönük olarak demokrasi vurgusu sözleri siyasi bilinçten yoksun, ahlaki olarak asla kabul edemeyecek sözler olduğunu düşünüyoruz. Bunu düzeltmelerini beklerdik. Demokratik açıdan saygısızlık, ahlaki açıdan kabul edemezdir.

ARINÇ’IN İSTİFASI

“Kendileri istifalarını sundular, sayın Cumhurbaşkanımız da kabul ettiler. MYK’da bu konu değerlendirildi. Sayın Arınç’ın görüşlerinin MYK’mız tarafından kabul edilmediği kanaatine sahiptir. Bu değerlendirmelere katılınmadığı açık şekilde ifade edildi. Kendileri de istifalarını sundular, sayın Cumhurbaşkanımız da kabul etti.”

“Bakanlıklarımızın ilgili çalışmaları var. Bunlar değerlendirilecek aşamaya geldi. Aynı şekilde partide siyasi, hukuki konularda yürüttüğümüz araştırmalar vardır. Karantinadan çıktığımızda önümüzdeki dönemde atılacak siyasi adımlarla ilgili olarak ayrıntılı bir değer biçme yaptığımızı, sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarının alındığını söylemiştim. Biz siyasi parti olarak kendi çalışmalarımızı yapıyoruz. Bakanlıklarımızın da çalışmaları var. herkes olgunlaştığında Cumhurbaşkanımıza ve genel başkanımıza sunularak, tartışılıp son kararlar verilecektir.

Vatandaşımızın taleplerinin, arzularının devlet hayatına daha çok yansıması lazımdır. Atama yapan her kurum ve her kişi meşruiyetini vatandaşımızın verdiği iradeden alıyor. Toplumun değişik kesimlerinin sorunlarının çözülmesi pek çabuk ışık halkası geliyor.

Emniyet vatandaşımızın özgürlüğünü gözetmek için vardır, demokrasimizi korumak için vardır. Yurttaş odaklı devlet anlayışını daha da güçlendirmektir.”

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir